ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

3η θέση στο Feeder του Ντίσελντορφ ο Γκιώνης

Την 3η θέση κατέκτησε ο Παναγιώτης Γκιώνης στο World Table Tennis Feeder της Γερμανίας, που ολοκληρώνεται σήμερα το απόγευμα στο Ντίσελντορφ.

Το μεσημέρι έδωσε συγκλονιστικό ημιτελικό με το 1ο φαβορί του τουρνουά, τον τεράστιο Ντμίτρι Οβτσάροφ, κάποια στιγμή πήρε και το προβάδισμα με 3-2 σετ, αλλά στο τέλος λύγισε με 4-3. Είναι αποκλεισμός, που σε καμιά περίπτωση δεν φέρνει κατήφεια για τον κορυφαίο εκπρόσωπο της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης, πρώτον γιατί έφτασε σε επιτυχία μόλις έναν μήνα μετά την επιστροφή του από τον γνωστό τραυματισμό στο πόδι και δεύτερον γιατί διεκδίκησε στα ίσια τη νίκη απέναντι στο Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης, έναν αθλητή με σπουδαίες διακρίσεις σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Ο Γκιώνης αποκλείστηκε με ψηλά το κεφάλι, αλλά έκανε σαφές με τις εξαιρετικές εμφανίσεις του ότι ξαναβρίσκει σιγά-σιγά το πραγματικό αγωνιστικό του πρόσωπο. Δίπλα του στο κοουτσάρισμα είχε και σε αυτό το event τον ομοσπονδιακό προπονητή Κώστα Βατσακλή.

Με το ιδιαίτερο παιχνίδι του ο τοπ αμυντικός (Νο 98 στον κόσμο) είχε φέρει στο παρελθόν ουκ ολίγες φορές σε δύσκολη θέση τον Γερμανό άσο σε ατομικά τουρνουά. Σε συλλογικό επίπεδο τον είχε νικήσει μία φορά στα πέντε σετ σε αγώνα Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και με το σύστημα του καλύτερου των 7 σετ έχουν μείνει αξέχαστες κάποιες αναμετρήσεις (όπως ο ημιτελικός στο Europe Top 16 του 2015 στο Αζερμπαϊτζάν, που είχε χαθεί με 4-3).

Να γίνει το ίδιο πιεστικός και ανταγωνιστικός από την αρχή ήθελε και σήμερα και το κατάφερε. Σε συναρπαστικό ματς ισοφάρισε δύο φορές και μετά πήρε και κεφάλι στο σκορ για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για μία μεγάλη νίκη και να προκριθεί στον τελικό. Στο 4ο και το 5ο σετ μάλιστα, η εξέλιξη δεν ήταν θετική και γύρισε την κατάσταση υπέρ του. Στο 6ο και το 7ο σετ όμως, ο δις πρωταθλητής Ευρώπης του απλού ανδρών ελαχιστοποίησε τα λάθη του, πέρασε το παιχνίδι του και έφτασε στην τελική επικράτηση με 4-3.

«Πριν αρχίσει το τουρνουά δεν ένιωθα σίγουρος ότι θα βρω ρυθμό, ότι θα αποδώσω όπως  πριν από τον τραυματισμό μου και στον πρώτο αγώνα με τον Λεβένκο δεν είχα τόση σταθερότητα. Μετά από το ματς με τον Φενγκ από την Ταϊπέι όμως, και ειδικά όπως με την ανατροπή που πέτυχα στο σκορ, πήρα τρομερή ψυχολογία και άρχισα να νιώθω πολύ καλύτερα. Ήξερα ότι κάποια στιγμή θα ξαναδείξω το πραγματικό μου πρόσωπο, αλλά δεν το περίμενα τώρα», δήλωσε από τη Γερμανία ο Έλληνας άσος