ΤΖΟΥΝΤΟ

5η στο ευρωπαϊκό Κ23 η Τελτσίδου

Η Ελισάβετ Τελτσίδου ολοκλήρωσε πριν από λίγο την παρουσία της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο Κ23 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα ολοκληρώνοντας στην πέμπτη θέση, καθώς έχασε στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

H Tελτσίδου ξεκίνησε εντυπωσιακά αγωνιζόμενη στην κατηγορία των 70κ. Απέκλεισε στον πρώτο γύρο με ίπον την Ελβετίδα Αλίνα Λενγκβαϊλερ και στη συνέχεια με τον ίδιο τρόπο την Ουγγαρέζα Ρενάτα Λόρινς. Στον ημιτελικό κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Ολλανδέζα Χίλντε Τζάγκερ από την οποία ηττήθηκε στο χρυσό σκορ για να μείνει εκτός τελικού, όπου η Τζάγκερ κέρδισε τελικά το χρυσό μετάλλιο.
Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια είχε δεύτερη ευκαιρία για να κερδίσει μετάλλιο στα ρεπεσάζ, όμως έχασε από της Ουγγαρέζα Σαμπίνα Γκέρτσακ και περιορίστηκε στην 5η θέση.
Αύριο αγωνίζεται ο Γιώργος Μαλλιαρόπουλος στα 100κ. με αντίπαλο στον πρώτο γύρο, τον Κροάτη Μάρκο Κούμριτς.