A1 ανδρών: Βουλιαγμένη και ΑΕΚ πήρα σημαντικά διπλά

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εκτός του ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-6, ενώ η Βουλιαγμένη πήρε το ντέρμπι κορυφής του δευτ΄΄έρου ομίλου, νικώντας τον Πανιώνιο εκτός έδρας με 14-7 για την πέμπτη αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών.

Εύκολα η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι κόντρα στον ΑΝΟΓ και προηγήθηκε με τέσσερα γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (1-5). Οι κιτρινόμαυροι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού και με ένα επί μέρους σκορ 4-2, πήραν προβάδισμα με έξι γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (3-9). Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της στο τέταρτο οκτάλεπτο και νίκησε εκτός έδρας την ΑΝΟ Γλυφάδας με 12-6. Η Ένωση επέστρεψε στις νίκες και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-4. Οκτάλεπτα: 1-2, 0-3, 2-4, 3-3
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Μαυρωτάς Λ., Δήμου Π. 1, Χατζηκυριακάκης, Δουρίδας, Γιαννόπουλος 1, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου 1, Φωτόπουλος, Μπρίκιτς, Μιγιούσκοβιτς 2, Ηλιόπουλος, Μπελέσης, Πούρος 1.
ΑΕΚ (Πέτρος Δεβερίκος): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας 2, Κρουγιέστοβατς 3, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος 1, Τσιστράκης 1, Τσαταλιός, Παπάκος 1, Στελλάτος, Ηλιόπουλος 2, Μανιουδάκης, Κορύζης, Μαυρωτάς Άρ, Ζώρζος.

5/5 για τη Βουλιαγμένη

Ο Πανιώνιος υποδέχθηκε το ΝΟ Βουλιαγμένης στη μονομαχία των πρωτοπόρων του δεύτερου ομίλου, με τους φιλοξενούμενους να αρχίζουν πολύ δυνατά και να είναι μπροστά με πέντε γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (2-7). Αν και οι κυανέρυθροι έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος, η ΝΟ Βουλιαγμένης βρήκε απαντήσεις ώστε να διατηρήσει το προβάδισμα και να νίκησε με 14-7. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 5-0 και ανάγκασαν τον Πανιώνιο στην πρώτη του φετινή ήττα.
Οκτάλεπτα: 1-4, 1-3, 3-3, 2-4
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης, Μπουζαλάς, Ζουρίδης, Μπραΐμης 2, Νταλάπας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης 1, Παπάκος, Μοσκόφ 1, Δήμου Δ. 3, Καπετανάκης, Καζάκος, Κουκουνάς, Μαυράκης.
ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης 1, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 3, Τρούλος, Πάπαριτς 1, Λόζινα 1, Καλογερόπουλος 3, Χαλυβόπουλος 3, Καπότσης, Κουρούβανης Ν., Σκουμπάκης 1, Ανδρεάδης, Καστρινάκης Ν., Καστρινάκης Αθ.

Συνεχίζει νικηφόρα το Περιστέρι

To Περιστέρι από τα πρώτα λεπτά δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του στον αγώνα και προηγήθηκε με επτά γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (11-4). Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι γηπεδούχοι και επικράτησαν του ΟΥΚ Βόλου με 21-7, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 3-2, ενώ οι Θεσσαλοί σημείωσαν την πέμπτη ήττα σε ισάριθμα ματς.
Οκτάλεπτα: 4-2, 7-2, 5-1, 5-2
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Δαμίγος, Παπανικολάου, Φάρκας 2, Φάρμερ 1, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης, Μπιτσάκος Χρ. 3, Καρούντζος 5, Αγκόρτσας 2, Παπασηφάκης 5, Τοράκης 2, Λαδάς, Σαλτερής, Μυρίλος, Μπιτσάκος Α.
ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Νίκος Βενετόπουλος): Σιορδίλης, Νικηφορίδης 2, Γκανάτσιος, Στεργίου Δ., Ιωαννίδης, Μαρινάγης Χρ., Στεργίου Γ., Βλιώρας 1, Βασιλούδης, Αράγια 4, Μαρινάγης, Κουφιδάκης, Νάσιος, Μπομπός, Χάλαμ.

Σπουδαίο διπλό ο Υδραϊκός

Ο Υδραικός είχε τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση με τη Χίο στο Ιωνικό από την αρχή όταν και προηγήθηκε με τρία γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (5-2). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο μισό και διεύρυναν το προβάδισμα τους με ακόμη τρία γκολ, με αποτέλεσμα να προηγούνται με έξι γκολ στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (8-2). Αν και ο ΝΟ Χίου αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 2-1, αλλά η ομάδα από τον Αργοσαρωνικό διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 9-4.
Οκτάλεπτα: 1-2, 1-3, 0-3, 2-1
ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Χόλαντ, Μιμίδης Στ., Σπανογιάννης, Γδύσης, Παππάς Κ. 2, Παππάς Αλ. 1, Κανδιόγλου, Χριστοφορίδης, Μαρουλάς, Κόλλιας 1, Καλαργυρός, Μπενέτος, Καρακούρος Ιω., Καρακούρος Μ., Αμπάζης.
ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης: Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσινός 1, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Αλμύρας 1, Μπλάνης 2, Γιάνκοβιτς 1, Φώσκολος 1, Άντζιτς 1, Χατζηγούλας 1, Αλβέρτης, Παρτσόγλου, Τζόκας.