Α1 ανδρών: Ο Απόλλωνας κέρδισε το ντέρμπι

Ο Απόλωνας Σμύρνης ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον Εθνικό για την 5η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Ο Απόλλωνας πήρε το ντέρμπι με τον Εθνικό

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή με το πρώτο οκτάλεπτο να κλείνει 3-2 υπέρ του γηπεδούχου. Ο Εθνικός πάτησε γκάζι στο δεύτερο οκτάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 3-0, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με δύο γκολ (5-3). Οι γηπεδούχοι πέρασαν στην αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 8-3, νίκησαν εντός έδρας τον Εθνικό με 11-8 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 4-2, με τους φιλοξενούμενους να πέφτουν στο 3-2.
Οκτάλεπτα: 3-2, 0-3, 5-2, 3-1
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Δεληγιάννης): Καβουσανός, Αλαμάνος, Γαρδίκας 1, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης 1, Κίτσος, Γκουσάροβ 1, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 3, Τσολακούδης , Σολανάκης 2, Δρυγώνας,  Τουρκομένης, Κότσκαρ.
ΕΘΝΙΚΟΣ( Φάνης Κουντουδιός):  Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος , Τεσάνοβιτς 1, Βαλλιανάτος , Θεοδόσης – Παπαλουκάς , Παπαδόγκωνας 2, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης 3, Μπεριστιάνος 3, Γκάτσος, Γαρδέρης, Δροσόπουλος, Κόχειλας , Καραμπάτης.

Συνεχίζει νικηφόρα ο ΝΟ Χανίων

Ο ΝΟ Χανίων ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παρά την πίεση του Παναθηναϊκού, προηγήθηκε με διαφορά τριών τερμάτων στο τέλος του ημιχρόνου (6-3). Αν και οι “πράσινοι” ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και νίκησαν με 10-7. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα του Παναθηναϊκού που έπεσε στο 2-3, ίδιο ρεκόρ με τους Κρητικούς, οι οποίοι σημείωσαν δεύτερη σερί νίκη.
Οκτάλεπτα: 3-2, 3-1, 2-2, 2-2
ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Βολτυράκης, Νικολαΐδης, Πολύζος, Αγιωργούσης 1, Μπατάκης 1, Βουλγαράκης, Χαριτάκης 3, Τοτ 1, Αποστολάκης, Μπέτο 3, Μαζοκοπάκης, Κουμής, Κανδανολέων 1, Σπάχιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Γαβαλάς Θ., Δανούρδης, Παπαδημητρίου, Ξενάκης 2, Κουρλιάφτης 2, Καρακάσης, Σιαμάς, Πανταζόπουλος 1, Ρομπόπουλος, Χατζηστεφάνου, Βέκκος 2, Παπαβασιλείου, Τριχάς, Δευτεραίος, Εγνατιάδης.

Ασπρόμαυρο το θρίλερ

Μεγάλο ντέρμπι στη Θεσσαλονίκη με τον ΠΑΟΚ να κερδίζει το Παλαιό Φάλήρο 8-7. Οι δύο ομάδες ήταν 1-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ χάρη στα γκολ του Κεχαλάρη και του Μιλάρντοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, να προηγείται με δύο γκολ στο τέλος του ημιχρόνου (3-1).
Το Παλαιό Φάληρο πέρασε στην αντεπίθεση στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 4-2 και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου (5-5). Το ματς έγινε θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, με τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται πιο αποτελεσματικά την κατάσταση και να νικάει με 8-7. Οι ασπρόμαυροι ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 2-3, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 1-4.
Oκτάλεπτα:1-1, 2-0, 2-4, 3-2
ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μηλάς 1, Προσινικλής Ν. 2, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 2, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Μαραγκός, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Ιωσήφ, Σαλέχ.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης, Καλής, Κλήμος 1, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ. 1, Ντε Φρέιτας 4, Χαλυβόπουλος, Λιαπάκης, Τσαχιλίδης 1, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές.

5/5 ο Ολυμπιακός

Ξεκούραστο απόγευμα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε επί του Άρη με έντεκα γκολ από το τέλος του ημιχρόνου (13-2). Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησαν εντός έδρας τον Άρη με 27-4. Οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 0-5, ενώ οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 5/5 λίγο πριν το ματς με την Νόβι Μπέογκραντ την Τρίτη (9/11).
Οκτάλεπτα:5-1, 8-1, 7-0,7-2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Ράντοβιτς 4, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 5, Δερβίσης, Μουρίκης 2, Κολόμβος 4, Χρυσοσπάθης 2, Φιλίποβιτς 1, Σύρμας, Γκίλλας 4, Μαθιόπουλος 1
ΑΡΗΣ (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Ζιούτας, Βικάτος 2, Γιώρτσιος, Αλιοπούλιος, Νάνος 1, Βιάτσεσλαβ, Παυλίδης, Πασματζής, Σολογιάννης, Κοστιουτσένκοβ, Σαλαμάνης, Κουνέλας, Θεοχάρης