Α1 γυναικών, Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1: Ερυθρόλευκος θρίαμβος με υπογραφή Σάλας

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στον πρώτο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 γυναικών, με την Κουβανή ακραία να κάνει τρομερό ματς.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Παναθηναϊκός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ, έχοντας τέλεια λειτουργία στην επίθεση (50%), αλλά μετά το 0-1 είδαμε ένα άλλο παιχνίδι.

Στα επόμενα τρία σετ ο ΠΑΟ έπαιζε με μέσο όρο 27% στην επίθεση (αποκορύφωμα το ναυάγιο του δ’ σετ όπου είχε μόλις 18% με 5/28) την ίδια ώρα που ο Ολυμπιακός ρίσκαρε περισσότερο στο σερβίς και είδε την Σάλας να κάνει το σχεδόν τέλειο ματς, ενώ η Γιώτα πήρε τον έλεγχο του φιλέ (είχε 6 από τα 16 μπλοκ του Ολυμπιακού, ενώ όλος ο ΠΑΟ είχε μόλις 4).

Παρόλα αυτά τα λάθη των ερυθρόλευκων επέτρεψαν τον ΠΑΟ να διεκδικήσει το γ’ σετ. Το 15-12 έγινε 16-17 με την Χαντάβα να χάνει κόντρα μπάλα (ο Παρίζι πέρασε στο ματς την Γενιτσαρίδη αντί της Άγκοστ), το 22-19 έγινε 22-22 αλλά μετά το τάιμ άουτ του Ιταλού τεχνικού, η Παπαφωτίου έχασε το σερβίς (23-22), η Χίπε με κόντρα μπάλα έκανε το 24-22 και ο ΠΑΟ στο 24-23 έχασε διπλή κόντρα μπάλα ισοφάρισης (με Γκρόθες, Κωνσταντίνου) για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Γενιτσαρίδη.

Εκεί τελείωσε και το ματς καθώς το 1-1, έγινε 9-1 με την Χίπε στο σερβίς χωρίς ποτέ ο ΠΑΟ να απειλήσει τον Ολυμπιακό (13-4, 20-6) που έφτασε στο επιβλητικό 25-08.

Υπενθυμίζουμε ότι η σειρά κρίνεται στις τρείς νίκες κι ο επόμενος αγώνας διεξάγεται την Τρίτη (3/5) στον Άγιο Θωμά

Η γνώμη του πάγκου

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από τις αθλήτριες μου, παρά το πρώτο σετ, που ήταν φυσιολογικό να ξεκινήσουμε έτσι, είναι τελικοί και είναι διαφορετικά τα ματς αυτά από τα υπόλοιπα. Μπήκαμε νευρικά, αλλά βήμα-βήμα, βρήκαμε τις σωστές συνθήκες στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν η πρώτη νίκη, συνεχίζουμε στο δεύτερο ματς, το οποίο δεν θα είναι εύκολο, αλλά εμείς θα τα δώσουμε όλα. Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον κόσμο μας, τον θέλουμε συνέχεια εδώ στο γήπεδο, μας βοήθησε πολύ σήμερα να γυρίσουμε το ματς, μετά το πρώτο χαμένο σετ».

Μπράνκο Γκάιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ξεκινήσαμε καλά, αλλά μετά το πρώτο σετ ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Δεν πιέσαμε από το σερβίς μας για να χαλάσουμε την υποδοχή τους και να μπορέσουμε να κάνουμε περισσότερα πράγματα πάνω στο φιλέ. Ήταν ένα κακό παιχνίδι, αλλά είναι μόλις το πρώτο της σειράς. Το αφήνουμε πίσω και βλέπουμε το επόμενο που είναι στην έδρα μας και θα δουλέψουμε για να παρουσιάσουμε μια καλύτερη εικόνα».