Γαλλία: Στον τελικό η Μιλούζ, αποκλείστηκε η Τερβίλ

Η Μιλούζ της Λαμπρούση νίκησε με 3-2 στις Κάννες και προκρίθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος, ενώ η Τερβίλ της Σπανού ηττήθηκε με το ίδιο σκορ εντός έδρας από την Λε Κανέ και αποκλείστηκε.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Μιλούζ αν και έκανε τα εύκολα δύσκολα (στο τρίτο σετ κι ενώ το σκορ ήταν 1-1, προηγήθηκε με 14-19, 21-14 και το έχασε με 26-24) κατάφερε να επικρατήσει μετά από μια φοβερή μάχη που διήρκησε 2.5 ώρες.

Μάλιστα παραλίγο να πάθει ανάλογη ζημιά και στο δ’ σετ όταν το 15-18 έγινε 20-18 και το 22-24, 24-24, αλλά τελικά πήρε το σετ με 25-27.

Στο τάι μπρέικ πάλι είχαμε καρδιοχτύπια καθώς αν και ξέφυγε νωρίς (2-6, 6-11) και έφτασε στο 7-14, οι Κάννες μείωσαν σε 12-14 για να τελειώσει το ματς με χαμένη κόντρα επίθεση της Σνάιντερ (που ήταν η κορυφαία των Καννών).

Η Λαμπρούση ξεκίνησε το ματς από τον πάγκο, αλλά μπήκε από το 2ο σετ και ήταν βασική ως το τέλος έχοντας 4 πόντους (2/10 επ., 2 μπλοκ).

Στο άλλο ζευγάρι η Τερβίλ της Άννας Σπανού (βασική στα δύο πρώτα σετ με 7 πόντου2, 6/18 επ., 1 άσο, 19% υποδοχή με 06% άριστες) προηγήθηκε με 1-0 και στο β’ σετ μετέτρεψε το 12-16 σε 19-16, αλλά κόλλησε στο 21-18 και η Λε Κανέ ισοφάρισε και προηγήθηκε με 1-2.

Η Τερβίλ οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ όπου η Λε Κανέ μετέτρεψε το 6-6 σε 6-11, αλλά με τα σερβίς της Έβανς το σκορ έγινε 11-11 με τη γηπεδούχο να φτάνει σε ματς μπολ (15-14), ωστόσο εκεί δέχθηκε σερί 0-3 για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση η Λε Κανέ.

Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί την Πρωτομαγιά στην έδρα της Λε Κανέ (όπως και ο δεύτερος στις 3/5), με τη σειρά να κρίνεται στις τρεις νίκες.