Α1 γυναικών: Ο Άρης 3-1 τον ΑΟΘ και προκρίθηκε στον τελικό!

Ο Άρης επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας στο κλειστό της Πυλαίας κι έγραψε ιστορία καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στους τελικούς της Α1 γυναικών!

Ο ΑΟΘ πήρε εύκολα το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια έγινε πραγματική μάχη με τον Άρηγ να κερδίζει στις λεπτομέρειες και τα τρία σετ, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας τον Ολυμπιακό.
Ο ΑΟΘ και στα τρία σετ που κρίθηκαν στον πόντο είχε τις ευκαιρίες του με αποκορύφωμα το δ’ σετ όπου στο 24-23, έβγαλε απίστευτο ντουμπλάζ σε μπλολ του Άρη, ισοφάρισε 24-24 και προηγήθηκε 24-25, αλλά η Γενιτσαρίδη έχασε το σερβίς, η Σιμόν με άσο έκανε το 26-25 και ακολούθησε άουτ επίθεση της Μέρκοβα (με διαμαρτυρίες για μπλοκ).
Να σημειώσουμε ότι στο 22-20 του γ’ σετ αισθάνθηκε αδιαθεσία η Μελίνα Εμμανουηλίδου η οποία μόλις είχε κάνει το σερβίς και βρέθηκε στον πάγκο με το προπονητικό τιμ του ΑΟΘ να αποδίδει την ζαλάδα της στα φώτα.
Στο τέλος του αγώνα, κι αφού άναψαν και κάποια καπνογόνα η Εμμανουηλίδου (και λόγω της έντασης από την κρισιμότητα του αγώνα) λιποθύμησε με αποτέλεσμα να έρθει ασθενοφόρο στο γήπεδο, αλλά αφού της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες ακολούθησε την αποστολή της ομάδας στο ξενοδοχείο.
«Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Μπήκαμε στον αγώνα με μεγάλο άγχος και δεν ανταποκριθήκαμε στις ανάγκες του αγώνα. Η Θήρα ήταν σοβαρή και μας πίεσε πολύ, όμως με υπομονή στο παιχνίδι μας το γυρίσαμε. Σε τέτοια παιχνίδι η τακτική έρχεται σε δεύτερη μοίρα και μπαίνει μπροστά η ψυχή. Με την βοήθεια και του κόσμου που ήταν ο 7ος παίκτης μας, τα κορίτσια είχαν ψυχή και θέληση. Από την στιγμή που ισοφαρίσαμε βλέπαμε μόνο το αποτέλεσμα της νίκης. Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι που για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο Άρης βρίσκεται στον τελικό του πρωταθλήματος», δήλωσε ο Γιάννης Τσαϊρέλης με τον Γιώργο Ρούση να συμπληρώνει: «Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι αλλά στο δεύτερο σετ που ήταν και το κλειδί του αγώνα κάναμε πολλά λάθη, ειδικά από το σερβίς. Ο Άρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι και μετά από ένα δυνατό παιχνίδι χάσαμε στις λεπτομέρειες».
Τα σετ: 13-25, 25-23, 26-24, 27-25.
ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 15 (15/38 επ., 55% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 1 (1/1 επ.), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πήττα 18 (11/17 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σιμόν 19 (13/35 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντιμά 11 (8/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.) / Χίτζιου (λ, 60% υπ.), Πετρινόλη (λ), Γουγούση, Καθάριου 1 (1/2 επ.).
ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 11 (11/24 επ., 17% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 21 (17/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/6 επ., 7 μπλοκ), Ξανθοπούλου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (13/35 επ., 1 άσσος, 45% υπ.) / Αρτακιανού (λ, 49% υπ.), Καλανταρίδου, Κοσμίδου, Τσοχατζή.