Ιταλία: Επική πρόκριση Λούμπε, ισοφάρισε το Τρέντο

Η Λούμπε είναι η πρώτη φιναλίστ στο φετινό καμπιονάτο καθώς απέκλεισε με 3-1 νίκες την Μόντενα, ενώ το Τρέντο ισοφάρισε σε 2-2 την Περούτζια.

Στο «Pallasport G.Pannini» 5.065 θεατές κι ανάμεσα τους 500 οπαδοί της Λούμπε, παρακολούθησαν μια τρομερή μάχη κι ένα σετ, το τέταρτο που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς και το οποίο έμελλε να είναι η τελευταία παράσταση του Ερβίν Ενγκαπέ με την φανέλα της Μόντενα.
Η Λούμπε προηγήθηκε 0-1 και 1-2 κι έφτασε στο 15-21 στο δ’ σετ, αλλά στο 18-23 η Μόντενα με τον Ενγκαπέ στο σερβίς έκανε μια απίθανή ανατροπή ισοφαρίζοντας σε 23-23 με έναν μυθικό πόντο (από την άμυνα η μπάλα πήγε στο φιλέ, βγήκε η πάσα και τελείωσε η κόντρα!!!).
Στο 24-25 η Λούμπε είχε ματς μπολ αφού ο Ούρναουτ ίσα, ίσα πρόλαβε να περάσει τη μπάλα, αλλά αμέσως έκανε το ατομικό μπλοκ στον Σοκόλοφ (!!!) για να έχουν και σετ μπολ οι γηπεδούχοι (27-26 με μπλοκ του Ενγκαπέ σε πάιπ του Χουαντορένα), αλλά στο 28-28 είχαμε χαμένο σερβίς του Χολτ (28-29) και κόντρα επίθεση του Χουαντορένα (από τρομερή άμυνα του Σοκόλοφ) για το 28-30!

Στο φινάλε του ματς κι οι 5000 θεατές χειροκροτούσαν με τον Ενγκαπέ φανερά αμήχανο αρχικά, καθώς από του χρόνου θα αγωνίζεται στη Ρωσία για λογαριασμό της Ζενίτ Καζάν, να μην αντέχει και να βουρκώνει όπως φαίνεται και στη φωτογραφία.

Στο άλλο ζευγάρι ο Βετόρι «επανεμφανίστηκε» (11/19 επιθέσεις), το Τρέντο είχε απειλή από τη διαγώνιο, κι η Περούτζια εμφανίστηκε άδεια από ενέργεια μετά το ταξίδι στο Νοβοσιμπίρσκ (18/47 επιθέσεις όλοι μαζί οι Ζάιτσεφ, Ράσελ, Ατανασίεβιτς με τον Σέρβο να γίνεται αλλαγή στο τρίτο σετ) και το ματς έληξε φυσιολογικά 3-0 με την πρόκριση να πηγαίνει σε 5ο παιχνίδι (19/4) στην έδρα της Περούτζια.