Α2 ανδρών: Ο ΟΦΗ στον τελικό ανόδου

Με πρωταγωνιστή τον Μπάση σε σερβίς και μπλοκ, ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-0 σετ της Δραπετσώνας και προκρίθηκε στον τελικό ανόδου του Α’ ομίλου της Α2 Ανδρών.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο «Στ. Καλαϊτζής», οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο σημείο της αναμέτρησης και πλέον περιμένουν να ολοκληρωθεί ο αγώνας της Ροδίων Άθλησις με τον Κέρκη Σάμου για να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τελικό της Κυριακής (14/4, 18.00).

Η ομάδα του Γιάννη Πλήθη πάλεψε το δεύτερο σετ και ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 17-19. Ο ΟΦΗ έτρεξε σερί 4-0 με σέρβερ τον Εφραιμίδη για το 21-19, η Δραπετσώνα ισοφάρισε σε 23-23, αλλά ο Μπάσης με δύο σερί επιθέσεις πρώτου χρόνου διαμόρφωσε το 25-23.

Τα σετ: 25-18, 25-23, 25-17
ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Τζελάτι, Κομητούδης, Εφραιμίδης, Κολτσιάκης, Αντιφάκος, Μπάσης / Καρασαββίδης (λ), Τεφτσής (λ), Μονιάκης, Καρατζάς.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (Πλήθης): Παπασπύρος, Δεληπρίμης, Κογκαλίδης, Σιώπης, Μαμαλής, Μανίκας / Μουσλία (λ), Κουτσουρής (λ), Γαβριήλ, Λέλος.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του τουρνουά ανόδου:
Σάββατο 13 Απριλίου
ΟΦΗ – ΔΑΣ Δραπετσώνας 3-0 (25-18, 25-23, 25-17)
Διαιτητές: Κουτσούλας, Μενεσλής, Επόπτες: Σταθοπούλου, Αρβανίτης, Γραμματεία: Καλογιάννη.

19.00: Ροδίων Άθλησις – ΑΣ Κέρκης
Διαιτητές: Ονόπας, Πικραμένος, Επόπτες: Βαρατάσης, Αλεβετσοβίτης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

Κυριακή 14 Απριλίου
16.00: ΔΑΣ Δραπετσώνας – Η (2)
Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Παπαχατζής, Επόπτες: Αρβανίτης, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Ταλαρού.

18.00: ΟΦΗ – Ν (2)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Νικολόπουλος, Επόπτες: Γεωργιάδης, Νικάκης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.