ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ – ΑΕΣΧ Πυλαίας στον τελικό του κυπέλλου

Η ΑΕΚ είναι η δεύτερη ομάδα του τελικού κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ των ανδρών, όπου αύριο στις 20:00 θα αντιμετωπίσει την ΑΕΣΧ Πυλαίας στο ΔΑΚ Λυκόβρυσης Κοζάνης.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα (2-2), με την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό να βρίσκονται κοντά στο σκορ (4-3). Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όμως η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την κακή της άμυνα και κατάφερε να βρει γκολ, που την έβαλαν μπροστά με 2 γκολ (6-4). Ο Ολυμπιακός από την μεριά του προσπάθησε να αντιδράσει (6-5, 7-6), αλλά οι παίκτες του Δημητρούλια διατήρησαν την ψυχραιμία τους και τις καλές αμυντικές και επιθετικές τους ενέργειες, απαντώντας (10-8) και φτάνοντας να μπουν στα αποδυτήρια με το 13-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ μπήκε διατηρώντας μια μικρή διαφορά των 2 γκολ (15-13), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» εκεταλλεύτηκαν κάποια λάθη της Ένωσης και ισοφάρισαν (15-15, 17-17). Γρήγορα, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έβαλαν και πάλι τα πράγματα σε τάξη, καθώς ανέβασαν ρυθμούς και δημιούργησαν μια διαφορά τριών γκολ (20-17), η οποία στην πορεία αυξήθηκε (25-21). Η ΑΕΚ έδειξε μεγάλο πάθος και τα έδωσε όλα μέσα στο παρκέ με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να αντιδράσει (25-22) και τελικά η ΑΕΚ έφτασε στην νίκη-πρόκριση στον τελικό με 28-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημιχρ.), 15-13, 17-17, 19-17, 23-19, 25-22, 28-24.

ΑΕΚ: Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαϊδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Χιμένεθ 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης.

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Buntic, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Slavuljia, Μιχαηλίδης, Οstroushko 9, Mπάουερ.