Άγγιξε το ρεκόρ ο Βαζαίος

Την πέμπτη θέση κατέλαβε ο Ανδρές Βαζαίος στην τελευταία του κούρσα για τους φετινούς τελικούς του NCAA που διεξήθχησαν στην Ινδιανάπολη των ΗΠΑ.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου κολύμπησε στις 200γ. πεταλούδα σε μια ιδιαίτερα γρήγορη κούρσα και με 1:40.80 ήταν πέμπτος. Ο Βαζαίος άγγιξε το ατομικό του ρεκόρ που είχε κάνει στα προκριματικά με 1:40.77 και πρόσθεσε ακόμα 14 βαθμούς στη συγκομιδή του Νορθ Καρολάινα Στέιτ, το οποίο ολοκλήρωσε τελικά στην 4η θέση.
Νικητής στι; 200γ. πεταλούδα αναδείχθηκε ο Τζακ Κόνγκερ ο οποίος στην τελευταία του κούρσα στο NCAA (αποφοιτά φέτος) φρόντισε μαζί με τον τίτλο να πάρει και το ρεκόρ. Κολύμπησε σε 1:37.35 διαγράφοντας το 1:37.97 του Τζόσεφ Σκούλινγκ ο οποίος λόγως στομαχόπονων ήταν πολυ κακός στα προκριματικά και δεν κατάφερε να υπερασπιστεί τον τίτλο και το ρεκόρ του στον τελικό. Άκυρη εκκίνηση δόθηκε στον Τσέις Κάλιζ και αποκλείστηκε.