Νταμπλ για την Ουγγαρία, 4ος ο Παλτρινιέρι

Στην Ουγγαρία κατέληξαν οι δύο πρώτοι τίτλοι της χρονιάς, στο ευρωπαϊκό κύπελλο open water που διεξήχθει στο Ελιάτ του Ισραήλ με τη συμμετοχή και του Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι που τερμάτισε στην 4η θέση.

Ο Ιταλός χρυσός Ολυμπιονίκης των 1.500μ. ελεύθερο, ήταν η ατραξιόν του αγώνα των 10χλμ. κολυμπώντας για πρώτη φορά σε αγώνα open water από την εποχή που ήταν 17 ετών και αποτελούσε το βασικό του αγώνισμα πριν το παρατήσει και ασχοληθεί αποκλειστικά με την πισίνα. Ο Παλτρινιέρι τα πήγε πολύ καλά και έχασε το βάθρο για 2,6 δευτερόλεπτα με τον Ούγγρο Κριστόφ Ραζόφσκι (πρωταθλητής κόσμου και Ευρώπης στους έφηβους) να κερδίζει την πρώτη θέση. «Απόλαυσα τον αγώνα καθώς κατάφερα να ακολουθήσω τους προπορευόμενους. Στην τελευταία στροφή το ένιωσα ότι έχασα αρκετές δυνάμεις και έμεινα πίσω. Ήθελα να δοκιμάσω τα όρια μου και είμαι ικανοποιημένος που τα κατάφερα» δήλωσε ο Ιταλός κολυμβητής.
Στις γυναίκες νικήτρια έγινε πολύ μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος, με την Ουγγαρέζα Καταλίν Σόμενεκ να κερδίζει την Σλοβένα Σπέλα Πέλσε τερματίζοντας σε 2:00.24,05 έναντι 2:00:25.95.