Άλμπσταντ 2021: Εντός Ολυμπιακής πρόκρισης η Εθνική MTB

Σήμερα έγιναν οι κούρσες XCO των ανδρών και των γυναικών στο πρώτο από τα δύο κρίσιμα παγκόσμια κύπελλα της UCI για την τελική διαμόρφωση της Ολυμπιακής κατάταξης των εθνικών ομάδων.

Από τη χώρα μας είχαμε 3 συμμετοχές, αυτές του Περικλή Ηλία, του Δημήτρη Αντωνιάδη και του Χαρούν Μόλα, οι οποίοι κατέκτησαν την 118η, 130η και 134η θέση αντίστοιχα. Με αυτό το πλασάρισμα δεν πήραμε βαθμούς στη συγκομιδή της Εθνικής ομάδας, μιας και βαθμολογούνται οι πρώτοι 60, ενώ ούτε χθες κατάφερε να πλασαριστεί ο Ηλίας Τσορτουκτσίδης στους τοπ25 της κατάταξης Κ23 για να προσθέσει βαθμούς. Η Εθνική παραμένει στους 2601 βαθμούς της παγωμένης Ολυμπιακής κατάταξης (από 3/3/2020), με τους οποίους ήταν στην 19η θέση της Ολυμπιακής κατάταξης και εντός των 21 που παίρνω έστω 1 εισιτήριο για το Τόκιο. Ευτυχώς όμως για τη χώρα μας ούτε οι χώρες που βρίσκονται από κάτω στη βαθμολογία δεν είχαν καλά αποτελέσματα.

Από τους αθλητές της Ουγγαρίας, της Σλοβακίας, του Ισραήλ, της Αυστραλίας, της Ρουμανίας και της Ιαπωνίας βαθμολογήθηκαν μόνο ο Ρουμάνος Βλαντ Ντασκάλου στην 18η θέση που έδωσε +70 βαθμούς και ο Αυστραλός Ντάνιελ Μακ-Κόλεν στην 46η θέση που πήρε +25 βαθμούς. Από την κούρσα των Κ23 +3 βαθμούς έδωσε ο Αυστραλός Κάμερον Ράιτ με την 23η θέση και +2 ο Ισραηλινός Κόμερ Ζάλτσμαν στην 24η θέση.

25. Ιαπωνία – 2120β

Για να χάσει η Ελλάδα την θέση της πρέπει τουλάχιστον 3 χώρες να περάσουν τους 2601 βαθμούς και παράλληλα να μην πάρουν οι Έλληνες βαθμούς στο 2ο παγκόσμιο κύπελλο που απομένει, στο Νόβε Μέστο να Μοράβε της Τσεχίας (15-16 Μαΐου). Από τις συμμετοχές και την εικόνα του πρώτου παγκοσμίου κυπέλλου στο Άλμπσταντ της Γερμανίας φαίνονται ιδιαίτερα ευνοϊκά τα πράγματα για την Ελλάδα σε σχέση με την εξασφάλιση της Ολυμπιακής πρόκρισης στην ορεινή ποδηλασία.