Γύρος Ιταλίας 2021: Φόρεσε τη ροζ φανέλα ο Γκάνα

Στο πρώτο ετάπ του ποδηλατικού Γύρου της Ιταλίας ο Φιλίππο Γκάνα της ομάδας INEOS επικράτησε και φόρεσε τη ροζ φανέλα.

Ο Γύρος της Ιταλίας ξεκίνησε με την ατομική χρονομέτρηση, με τους ποδηλάτες να διανύουν μια απόσταση 8,6 χιλιομέτρων από το Τορίνο στο Τορίνο. Στις σπριντ αποστάσεις ο Ιταλός Γκάνα είχε επικρατήσει στην έκδοση του 2020 τον Οκτώβριο, και έτσι ξεκίνησε και φέτος. Με χρόνο 0:08:47 τερμάτισε πρώτος και ανέβηκε στην κατάταξη. Στη δεύτερη θέση με 10 δευτερόλεπτα διαφορά ολοκλήρωσε ο επίσης Ιταλός Εντοάρντο Αφίνι και στην τρίτη ο Τομπίας Φος με 13′. Ο Πορτογάλος Ζοάο Αλμέιδα ήταν τέταρτος στο +17, ο Σάιμον Γιέτς 38ος στο +38 και ο Τζάι Χίντλι 73ος στο +43.

Το σημερινό ετάπ θα ξεκινήσει στο Στουπινίνγκι και θα τελειώσει στο Νοβάρα με συνολικά 179χλμ. Η διαδρομή είναι επίπεδη με ελάχιστες αναβάσεις στο μέσον περίπου της κούρσας.