ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Άλλο ένα χάλκινο μετάλλιο για τη Γεωργιάδου

Στην τρίτη θέση του βάθρου, ολοκλήρωσε το γκραν πρι ξιφασκίας (σπάθη) στην Ορλεάνη της Γαλλίας η Δέσποινα Γεωργιάδου, προσθέτοντας άλλη μια σημαντική επιτυχία στο ενεργητικό της.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, ολοκλήρωσε πριν από λίγο την παρουσία της στο τουρνουά, χάνοντας 15-11 στον ημιτελικό από τη Γαλλίδα Μανόν Μπρουνέ, Νο8 στην παγκόσμια κατάταξη. Ωστόσο η συνολική εικόνα της Γεωργιάδου ήταν εξαιρετική που ανέβηκε στο βάθρο μετά από δύο πέμπτες θέσεις, από την αρχή της σεζόν.

Η πορεία της προς τον ημιτελικό ξεκίνησε κόντρα στην Γιαπωνέζα Γιούι Σανό, την οποία και κέρδισε 15-11 και προκρίθηκε στο ταμπλό των 32. Εκεί έπαιξε με την Μεξικανή Γιουλιέτα Τολέδο και ήταν πάλι νικήτρια με 15-9 και στην συνέχεια βρέθηκε αντιμέτωπη με την Μαρία Πέρεζ Μορίς από την Αργεντινή με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 15-12 υπέρ της Ελληνίδας πρωταθλήτριας. Η τελευταία ξιφομάχος που έπρεπε να κερδίσει η Γεωργιάδου για να εξασφαλίσει μετάλλιο ήταν η Γαλλίδα Σιρίλ Γκιραντίν και τα κατάφερε άνετα, αφού πήρε τη νίκη με 15-2.

Το χρυσό μετάλλιο το κατάκτησε η Ιταλίδα Μαρτίνα Κρίσιο που νίκησε στον τελικό την Μπρουνέ 15-14.
Όσον αφορά στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, η Δώρα Γκουντούρα κατετάγει 10η και η Μαρίαν Παΐζη 117η. Στο τουρνουά συμμετείχαν συνολικά 176 αθλήτριες.