ΜΠΑΚΟΥ 2015

Άλλοι δύο τελικοί

Μετά τον Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους, σήμερα πήρε πρόκριση στον τελικό του μονόζυγου ο Βλάσης Μάρας και στον τελικό του σύνθετου ατομικού η Βασιλική Μιλλούση. Πολλές πιθανότητες για μετάλλια έχουμε από τους δύο σπεσιαλίστες στα όργανά τους.

του Άκη Ιωακείμογλου

Οι προκριματικοί της ενόργανης γυμναστικής ολοκληρώθηκαν σήμερα σε άνδρες και γυναίκες με την Ελλάδα να εξασφαλίζει άλλες δύο προκρίσεις σε τελικούς, με τον Βλάση Μάρα στο μονόγυζο και τη Βασιλική Μιλλούση στο σύνθετο ατομικό. Η Ελλάδα στους άνδρες κατετάγη 10η με 168.461 βαθμούς. Στα δύο όργανα που διαγωνίστηκαν σήμερα οι άνδρες, ο Βλάσης Μάρας με μία εκπληκτική εκτέλεση ήταν πρώτος στο μονόζυγο με 15.766 βαθμούς και βαθμολογήθηκε με 13.733 στο δίζυγο. Ο Λευτέρης Πετρούνιας, που προκρίθηκε χθες στον τελικό των κρίκων, πήρε 12.633 β. στο δίζυγο και 12.133 β. στο μονόζυγο και ο Νίκος Ηλιόπουλος 13.666 β. στο δίζυγο και 13.966 στο μονόζυγο. Ο Πετρούνιας στο σύνθετο ατομικό συγκέντρωσε 81.465 β. και είναι ο δεύτερος αναπληρωματικός για τον τελικό. Αν και βρίσκεται στην 30ή θέση και στον τελικό προκρίνονται 18, λόγω του κανονισμού που επιτρέπει έναν αθλητή από κάθε χώρα να μπει στον τελικό, υπάρχουν κάποιοι εντός 18άδας που αποκλείστηκαν και τη θέση τους πήραν οι επόμενοι στην κατάταξη. Πρώτος αναπληρωματικός για τον τελικό είναι ο Κύπριος Μάριος Γεωργίου, που είναι 27ος με 81.766 β. Ο Βλάσης Μάρας θα αγωνιστεί το Σάββατο στις 17:25 στον τελικό του μονόζυγου με αντιπάλους τους Χαμπούχεν (Γερμανία), Βερνιάιεφ (Ουκρανία), Ιγκνατίεφ (Ρωσία), Μόζνικ (Κροατία) και Λιχοβίτσκι (Λευκορωσία).
Στις γυναίκες, η Ελλάδα κατετάγη 16η στο ομαδικό με 97.131 βαθμούς. Στο σημερινό προκριματικό η Μυρόπη Χριστοφιλάκη πήρε 9.766 β. στη δοκό και 12.166 β. στο έδαφος, η Βασιλική Μιλλούση 13.600 στη δοκό και 11.700 στο έδαφος και η Ιωάννα Ξουλόγη 11.033 στη δοκό και 11.566 στο έδαφος. Η Μιλλούση ήταν 13η στη δοκό και είναι η τρίτη αναπληρωματική για τον τελικό του συγκεκριμένου οργάνου, ωστόσο κατάφερε να εξασφαλίσει πρόκριση στον τελικό του σύνθετου αν και κατετάγη 28η (51.466) λόγω του κανονισμού που υποχρεώνει κάθε χώρα να έχει μία συμμετοχή. Στην προκειμένη περίπτωση στη 18άδα ήταν για παράδειγμα τρεις Ρωσίδες, δύο Ολλανδές, δύο Ουγγαρέζες κτλ., κατά συνέπεια τις θέσεις που άφηναν αυτές οι χώρες τις έπαιρναν οι επόμενες αθλήτριες στην κατάταξη. Ο τελικός του σύνθετου ατομικού των γυναικών θα γίνει την Πέμπτη (15:30) και αντίπαλές της Ελληνίδας πρωταθλήτριας θα είναι οι Μουστάφινα (Ρωσία), Σταϊνγκρούμπερ (Ελβετία), Σέντερ (Γερμανία), Βίβερς (Ολλανδία), Ουγκρίν (Ιταλία), Πικούλ (Γαλλία), Μποσόγκο (Ουγγαρία), Σιμ (Βρετανία), Μις (Βέλγιο), Ιριντόν (Ρουμανία), Γιάνικ (Πολωνία), Γιλμάζ (Τουρκία) και Καρμόνα (Ισπανία).
Στο ομαδικό των ανδρών χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία, ασημένιο η Ουκρανία και χάλκινο το Αζερμπαϊτζάν και στο ομαδικό των γυναικών χρυσό επίσης η Ρωσία, ασημένιο η Γερμανία και χάλκινο η Ολλανδία.