ΜΠΑΚΟΥ 2015

Έβδομο το ομαδικό

Στην έβδομη θέση του ομαδικού κατετάγη η Εθνική συγχρονισμένης κολύμβησης στον τελικό του αγωνίσματος, στους 1ους ευρωπαϊκούς αγώνες του Μπακού.

του Άκη Ιωακείμογλου

Στη θέση που κατείχε από τον προκριματικό του ομαδικού, την έβδομη, παρέμεινε η Εθνική ομάδα συγχρονισμένης κολύμβησης στον τελικό του αγωνίσματος στους 1ους ευρωπαϊκούς αγώνες. Η ελληνική ομάδα αποτελούμενη από τις Μαρία-Ελένη Αρμάου, Ιφιγένεια Δίπλα, Βαλεντίνα Φαραντούρη, Γιάνα Γκεοργκίεβα, Σοφία Μαλκογεώργου, Αναστασία Ταξοπούλου, Άννα-Μαρία Ταξοπούλου, Αθανασία Τσόλα, Βασιλική Κωφίδη και Μαρία Παπαδοκωνσταντάκη, πήρε 81.2667 βαθμούς στον τελικό, συγκέντρωσε 151.1741 και κατέλαβε την έβδομη θέση στην τελική κατάταξη. Οι διεθνείς μας βαθμολογήθηκαν με 24.000 β. για την εκτέλεση, 32.6667 για την καλλιτεχνική εντύπωση και 24.6000 για τη δυσκολία του προγράμματός τους. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία με 169.0992 β., ακολούθησε η Ισπανία με 162.0406 και τρίτη ήταν η Ουκρανία με 159.0860.