ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2019: Καράτε

Το 2019 κύλησε με μεγάλες επιτυχίες για το ελληνικό καράτε με την παρθενική εμφάνιση του αθλήματος στους Ολυμπιακούς Αγώνες να αποτελεί τεράστιο κίνητρο για τους Έλληνες αθλητές και τις Ελληνίδες αθλήτριες.

του Θανάση Σταθόπουλου

Το όνομα που πρωταγωνίστησε τη χρονιά που μας πέρασε ήταν αυτό της Έλενας Χαζηλιάδου, η οποία αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018, συνεχίζοντας με το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του περασμένου Μαρτίου, ενώ κατάφερε να ανέβει στο βάθρο και στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μινσκ το καλοκαίρι που μας πέρασε. Ενδιάμεσα κατάκτησε δύο ακόμη μετάλλια (ένα ασημένιο κι ένα χάλκινο) στις σημαντικές διοργανώσεις Κ1 (Πρέμιερ Λιγκ) που της έδωσαν πολύτιμους βαθμούς και που τη χρίζουν ως πρώτο φαβορί (στην κατηγορία της) για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Εκτός από τη Χατζηλιάδου όμως σπουδαίες επιτυχίες είχαμε και από τον Διονύση Ξένο (-67κ.) και τη Βίκυ Πανετσίδου (-68κ.), οι οποίοι κατέκτησαν από δύο μετάλλια έκαστος σε διοργανώσεις Κ1, ενώ από τη νέα γενιά είχαμε το ιστορικό νταμπλ του Στέφανου Ξένου, ο οποίος κατέκτησε τόσο το ευρωπαϊκό όσο και το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην κατηγορία U21, αλλά και το πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών.