Προ-Ολυμπιακό ανδρών: Η Βουλγαρία σόκαρε τη Γαλλία

Με μια ονειρική εμφάνιση η Βουλγαρία επικράτησε με 3-2 της Γαλλίας στη 2η αγωνιστική του προ-Ολυμπιακού τουρνουά ανδρών στο Βερολίνο και έβαλε φωτιά στον 2ο όμιλο.

του Δημήτρη Τυχάλα

Στις 16/9 η Γαλλία είχε διαλύσει με 3-0 (δίνοντας μόλις 54 πόντους) τη Βουλγαρία για την 4η αγωνιστική του Ευρωβόλεϊ, ωστόσο σήμερα η ομάδα του Πράντι έχοντας πολλούς μικρούς ήρωες (και ηγέτη τον Σοκόλοφ) και με πολύ ρίσκο και πίεση στο σερβίς της πήρε την εκδίκηση της και μπήκε γερά στη μάχη της πρόκρισης.

Ο πολύπειρος Ιταλός τεχνικός είδε την ομάδα του να ανατρέπει το σκορ στο πρώτο σετ (το 4-1 έγινε 4-8 με σερβίς του Πατρί, αλλά στο 13-16 ο Γιοσίφοφ με τα δικά του σερβίς έφερε το σκορ στο 18-16) για να ακολουθήσει ένα δεύτερο σετ που στιγματίστηκε από την 10λεπτή διακοπή λόγω του λάθους της γραμματείας, το οποίο επιβεβαίωσε κι ο Έλληνας κομισάριος Περικλής Μπακοδήμος (που ηρέμησε τους Γάλλους).

Με το σκορ στο 5-10, οι διαιτητές έδειξαν άουτ στην επίθεση του Σοκόλοφ και οι Βούλγαροι ζήτησαν βίντεο τσάλεντζ το οποίο κέρδισαν. Ωστόσο η γραμματεία δεν είχε βάλει τον πόντο στους Γάλλους (5-11) και βάζοντας έναν πόντο στους Βούλγαρους, αφαίρεσε έναν πόντο από τους Γάλλους με το σκορ να γίνεται λανθασμένα 6-9 (αντί για το σωστό 6-10). Οι Γάλλοι το αντιλήφθηκαν στο 7-10 και ζήτησαν να διορθωθεί, ο δεύτερος διαιτητής όμως σύμφωνα με όσα έβλεπε στον υπολογιστή της γραμματείας δεν διαπίστωνε το λάθος, αλλά η παρέμβαση του κ. Μπακοδήμου ο οποίος συμβουλεύτηκε και το χειρόγραφο φύλλο αγώνος (αλλά είχε και ο ίδιος εικόνα για το σκορ) έλυσε το πρόβλημα και ηρέμησε τους Γάλλους που ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο γ’ σετ ο Πράντι πέρασε μέσα Ατανάσοφ, Γκροζντάνοφ αντί των Πέντσεφ, Γκότσεφ κι ειδικά ο πρώτος έκανε εμφάνιση καριέρας καθώς στα επόμενα τρία σετ είχε 15 πόντους με στατιστική για όσκρα (11/17 επιθέσεις, 3 άσου, 1 μπλοκ, 50% υπ με 20% άριστες) με τη Βουλγαρία από το 1-4 να προηγείται 12-17 και παρόλο που η Γαλλία πλησίασε σε 17-15 πήρε το σετ με 25-22.

Στο δ’ σετ ο Τιλί επανέφερε τον γιο του Κεβίν και έβαλε τον Μπριζάρ αντί του Τονιουτί, με τη Γαλλία να αντιδρά και πιέζοντας αυτή από τη γραμμή του σερβίς (που της απέφερε 2 άσους και 5 μπλοκ, τα τρία εκ των οποίων μετά τον 20ο πόντο) έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως η Βουλγαρία προηγήθηκε με άσο του Σοκόλοφ, έκανε το 1-1, 4-1, με τη Γαλλία να χάνει την τελευταία της ευκαιρία να μειώσει στο 5-3 όταν ο Ενγκαπέ στην κόντρα μπάλα επέλεξε πλασέ με τον Σοκόλοφ να βγάζει άμυνα με απίθανο πλονζόν και ο Ατανάσοφ έκανε το 6-3. Το 7-5 έγινε 9-5 με χαμένο σερβίς του Μπριζάρ και κόντρα του Σοκόλοφ, οποίος τελείωσε το ματς λίγο αργότερα διαμορφώνοντας το 12-6 με τον δεύτερο κερδισμένο άσου στον Τιλί.

Τα σετ: 25-23, 17-25, 25-22, 19-25, 15-8
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πράντι) Σκρίμοφ 6 (5/13 επ., 1 άσο, 30% υπ. – 30% άριστες), Σεγκάνοφ 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοσίφοφ 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πέντσεφ Ρ. 5 (4/13 επ., 1 άσος, 38% υπ.-19% άριστες), Σοκόλοφ 23 (20/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκότσεφ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Σαλπάροφ-λ (40% υπ. – 20% άριστες) / Καρακάσεφ-λ, Ατανάσοφ 15 (11/17 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-20% άριστες), Τσερνοκόζεφ 1 (1 άσο), Πέντσεφ Ν. 2 (2/4 επ., 50% υπ.-20% άριστες), Γκροζντάνοφ 5 (5/9 επ.).
ΓΑΛΛΙΑ (Τιλί) Τονιουτί 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Τιλί 5 (5/13 επ., 21% υπ. – 00% άριστες), Ενγκαπέ 17 (12/31 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. – 06% άριστες), Λε Γκοφ 6 (3/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Πατρί 20 (16/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Σινενγιέζ 13 (8/14 επ., 5 μπλοκ), Γκρεμπενίκοφ-λ (56% υπ. – 28% άριστες) / Λινέλ, Μπριζάρ 4 (2/2 επ., 2 άσοι), Λουατί 3 (1/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ.-17% άριστες).