Άντεξε ο λαβωμένος ΠΑΟΚ στη Σύρο

Ο εξαιρετικός Φοίνικας Σύρου έχασε την ευκαιρία για μια σπουδαία νίκη που θα τον έβαζε γερά στο κόλπο της τετράδας, αλλά ηττήθηκε από τον λαβωμένο ΠΑΟΚ με 2-3 στο εξ αναβολής ματς της 8ης αγωνιστικής.

Οι Συριανοί προηγήθηκαν με 2-1 και 6-3 στο δ’ σετ, αλλά εκεί αντί να τελειώσουν τον αντίπαλο τους, επέτρεψα στον ΠΑΟΚ να αντιδράσει και με τον Σωτηρίου να προσαρμόζεται στη θέση του διαγώνιου (μπήκε στο τέταρτο σετ αντί του Σακόγλου και έδωσε ενέργεια) το ματς πήγε στην ρουλέτα.
Εκεί το 5-7 του ΠΑΟΚ έγινε 9-7 για τον Φοίνικα που είχε ματς μπολ, αλλά ο Μρντακ στο 15-14 κάρφωσε άουτ, ο Ανδρεάδης πήρε άσο (15-16) και στο 16-17 νέο άουτ του Μρντακ έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ που είναι πλέον στο -2 από τον 2ο ΠΑΟ και στο -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά (αλλά με συναρπαστική εξέλιξη) με 70 λάθη συνολικά, αλλά τον Φοίνικα να κάνει τα δυο παραπάνω στο πέμπτο σετ…

Τα σετ: 25-21, 21-25, 25-20, 20-25, 16-18
Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς) Χήρας, Μρντακ 27 (24/47 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πάρις 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 19 (18/33 επ, 1 άσσος, 55% υπ – 30% άριστες), Εφραιμίδης 9 (7/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ – 25% άριστες), Τουράνιανιν 5 (3/9 επ, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 73% υπ – 46% άριστες), Παπαδόπουλος 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σούρδι 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ, 56% υπ – 22% άριστες).
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Πέτκοβιτς 1 (1/4 επ), Σακόγλου 11 (11/25 επ), Ανδρεάδης 11 (7/10 εππ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (8/11 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (12/25 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ – 33% άριστες), Ντάντε 12 (11/24 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ – 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ – 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σωτηρίου 9 (6/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ).