Μεγάλο «διπλό» της Ηλιούπολης στη Νάξο

Με μία πολυ σημαντική νίκη της Ηλιούπολης στη Νάξο επί της τοπικής ομάδας, ολοκληρώθηκε η 12η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των γυναικών.

Η ομάδα της Ηλιούπολής κατάφερε να επικρατήσει 3-1 επί του Πανναξιακού κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.
Ο γηπεδούχος ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και μετά από ένα πολύ αμφίρροπο πρώτο σετ κατάφερε τελικά να είναι ο νικητής με 27-25. Στο δεύτερο σετ, η Ηλιούπολη έφτασε πρώτη στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ 6-8 με τον Πανναξιακό να ακολουθεί και να περνάει μπροστά 13-12 έπειτα από λάθος της Γκρέκα για να φτάσει στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (22-22, 23-23) με την Τοτσίδου να βάζει μπροστά τον ΠΑΟΝ 24-23 αλλά την Γκλιγκόροβιτς να ισοφαρίζει 24-24. Η Σαλούστρου με πλασέ και ένα λάθος των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 1-1 σετ με 24-26 για την Ηλιούπολη.
Στα επόμενα δύο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα είχε ανεβασμένη την ψυχολογία και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Πήρε και τα δύο σετ πιο εύκολα από ότι το δεύτερο και μαζί και τη νίκη.
Τα σετ: 27-25, 24-26, 22-25, 21-25
Πανναξιακός ΑΟΝ (Ρούσης) Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου λ., Γάτση, Ξαγοραράκη, Σεφεριάδου.
ΓΣ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη) Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα, Κοκίου λ. Ματσούκα, Τσουμήτα.