ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ναϊρόμπι 2021: ΑΠΙΘΑΝΟ ΧΑΛΚΙΝΟ Η ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗ στα 800μ! ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ!

Απιθανα πράγματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων! Η Έλλη Δεληγιάννη κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 800μ!

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ακολούθησε τη γνωστή της τακτική. Στο πρώτο 400αρι ήταν μπροστά και στα 600μ βγήκε μπροστά η Αιθιόπισσα Αγιάλ Ντάγκνατσο για να αλλάξει το ρυθμό. Για λίγο η Δεληγιάννη έμεινε πίσω (6η) όμως στην τελική ευθεία τα έδωσε όλα. Έκανε απίστευτο φίνις και τερμάτισε στην 3η θέση σε 2:04.66! Ποτέ άλλοτε η Ελλάδα δεν έχει κερδίσει σε καμία ηλικιακή κατηγορία μετάλλιο στην ημιαντοχή στον ανοιχτό στίβο! Αυτό το μετάλλιο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ!