Απλά ο κορυφαίος

Ο Γρηγόρης Πολυχρονίδης είναι ένας από τους κορυφαίους Έλληνες αθλήτες. Έχοντας τεράστιο βιογραφικό, φρόντισε να το εμπλουτίσει και άλλο, προσθέτοντας ακόμα δύο παγκόσμια μετάλλια, το ένα από τα οποία χρυσό.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Έλληνας χρυσός Παραολυμπιονίκης του Λονδίνου επιστρέφει από το παγκόσμιο όπεν της Πολωνίας με μία πρώτη και μια δεύτερη θέση. Στο ατομικό κέρδισε στον τελικό τον Βρετανό Γιάκομπ Τόμας με 4-2 και κατέκτησε άλλο ένα χρυσό μετάλλιο. Το ασημένιο ήρθε στο ομαδικό με συμπαίκτρια την Άννα Ντέντα. Εξαιρετικές εμφανίσεις έκαναν και οι υπόλοιποι αθλητές της ελληνικής ομάδας αλλά έμειναν μακριά από το βάθρο.
Ο Νίκος Βασίλης για την BC4 τερμάτισε στην 12η θέση ενώ για την ίδια κατηγορία η Χρυσή Μόρφη Μέτζου κατέλαβε την 20η θέση. Στο διπλό αποκλείστηκαν στην φάση των «8» από τους Πορτογάλους όπου κέρδισαν και την πρώτη θέση, με 6-0 σκορ.
O Παναγιώτης Σουλάνης 14ος στο ατομικό της κατηγορία BC1.
Ο Αλέξανδρος Παπαδάκης αγωνίστηκε στην κατηγορία BC2 στο ατομικό και κατέλαβε την 21η θέση.
Η Άννα Ντεντά στο ατομικό για την BC3 κατέλαβε την 36 θέση.