ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Απόδραση από τη Γαλλία και 2/2 για την ΑΕΚ

Αν και το ξεκίνημα της δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, η ομάδα χάντμπολ των ανδρών της ΑΕΚ βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας επί της γαλλικής Νιμ με 27-26,για την δεύτερη αγωνιστική της ευρωπαϊκής λίγκας.

Η Νιμ άρχισε πολύ δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε ακόμη και με τέσσερα γκολ (9-5, 15′), με την ΑΕΚ να μαζεύει την διαφορά στα επόμενα λεπτά, αλλά την Γαλλική ομάδα να είναι μπροστά με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (16-14). Παρότι η Νιμ προηγήθηκε με πέντε γκολ (22-17, 40′), η ΑΕΚ με ένα επί μέρους σκορ 10-4 στο τελευταίο εικοσάλεπτο, έφερε τα πάνω-κάτω στον αγώνα και νίκησε εκτός έδρας με 27-26. Αυτή ήταν μια μεγάλη ανατροπή για τους κιτρινόμαυρους, που έκαναν το 2/2, ενώ η Νιμ έπεσε στο 1-1.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-2, 9-5, 12-9, 15-12, 16-14, 17-16, 22-17, 22-20, 25-23, 25-25, 26-27
Νιμ: Τόμπι 7, Μίνελ 2, Χισάμ Σανάντ 4, Πογιέ 4, Ακουεβίλο 4, Γκουεγκού 1, Σαλού 1, Γιάκομπσεν 1, Ντουπούι 1, Ρεμπισόν 1, Ντέρισμπουργκ, Γκαλέγκο, Γκιμπερνόν, Πουγκλιέσε, Πολ, Ντεσπονέ
ΑΕΚ: Τζίρας 8, Καλομοίρος 2, Πλάθα Χιμένεθ 5, Μόγια Φλορίντο 1, Ηλιόπουλος 2, Ουγκάλντε Γκαρσία 2, Νικολαΐδης 1, Παπαδιονυσίου 2, Μπεριά 1, Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 1, Τονιάτσο Λέμος, Αντγιέλιτς, Μπουκοβίνας, Κοτσιόνης, Μπετζιλάλι