Απογοητευτική εικόνα στο κύπελλο ανωμάλου δρόμου

Απογοητευτική ήταν η συνολική εικόνα του κυπέλλου ανωμάλου δρόμου στις Σκαμνιές Τρικάλων, έναν αγώνα που εκτός των άλλων αποτελούσε και κριτήριο για τη σύσταση της ομάδας που θα αγωνιστεί στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Τορίνο.

Καταρχάς οι συμμετοχές ήταν απογοητευτικά λίγες. Στην κατηγορία των ανδρών δηλώθηκαν 47 δρομείς και έτρεξαν 17. Στις γυναίκες δηλώθηκαν 30 αθλήτριες και στην εκκίνηση εμφανίστηκαν επίσης 17. Κάπως καλύτερα ήταν τα πράγματα στις ηλικιακές κατηγορίες όμως και πάλι η απαξίωση του ανωμάλου από τους κορυφαίους δρομείς της αντοχής ήταν εμφανής.
Σε αυτό το κομμάτι, η ευθύνη που φέρει ο ΣΕΓΑΣ αφορά στο γεγονός πως επιτρέπει να γίνονται δηλώσεις συμμετοχών για τα μάτια του κόσμου. Δηλώθηκαν ακόμα και δρομείς που είναι τραυματίες και όχι μόνο δεν μπορούσαν να αγωνιστούν αλλά απέχουν εβδομάδες από τις προπονήσεις.
Όλα αυτά και ενώ ο τομεάρχης αντοχών Δημήτρης Θεοδωρίδης περίμενε αυτόν τον αγώνα για να συνθέσει την αποστολή της εθνικής για το ευρωπαϊκό ανωμάλου στο Τορίνο. Με εξαίρεση τον Μάριο Αναγνώστου και τη Μαρία Τσουπάκη που ήταν οι νικητές σε άνδρες και γυναίκες, δεν είναι ξεκάθαρο ποιοι θα είναι οι υπόλοιποι και με ποιο κριτήριο θα συμπεριληφθούν στην αποστολή. Προφανώς και αποκλείονται όλοι όσοι δε συμμετείχαν στον αγώνα πρόκρισης. Διαφορετικά ο ίδιος ο ΣΕΓΑΣ απαξιώνει τους δικούς του αγώνες.