ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Αποκλείστηκε… πετυχημένος ο Σγουρόπουλος

Αχτύπητος αποδείχτηκε ο Αλεξάντρ Κασέν για τον Γιάννη Σγουρόπουλο. Στον 4ο γύρο του απλού νέων, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ, ο πρωταθλητής μας έχασε εύκολα από τον Γάλλο, νούμερο 1 φαβορί των αγώνων, με 4-0 σετ.

Ο Κασέν αγωνίστηκε εξαιρετικά και ο 16χρονος διεθνής μας δεν μπόρεσε ν’ ακολουθήσει καθόλου τον ρυθμό του και να πιέσει. Πλασαρίστηκε τελικά στις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης και σαφώς πρόκειται για θετικό αποτέλεσμα, όχι μόνο γιατί ήταν η πρώτη του χρονιά ως έφηβος, αλλά και γιατί ήταν δύσκολες οι δύο από τις τρεις νίκες που σημείωσε στην πορεία του στο ταμπλό.
Πέρα από την εμφάνιση του Σγουρόπουλου στο απλό νέων και αρκετά ακόμα σημαντικά αποτελέσματα σε ατομικό επίπεδο, η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση είχε να επιδείξει στην κροατική πρωτεύουσα την άνοδο των νέων και των κορασίδων στην Α’ κατηγορία της Ευρώπης (με τη 15η και τη 14η θέση αντίστοιχα), που ήταν και στους βασικούς στόχους της.