Αποστολή Μπίντγκοτς: Ο Τσιάμης επιστρέφει στην πολωνική πόλη 20 χρόνια μετά!

Το 1999 διεξήχθη το 1ο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ18 στο Μπίντγκοτς της Πολωνίας, στο οποίο συμμετείχε ο τότε 17χρονος Δημήτρης Τσιάμης. Στα 37 του, 20 χρόνια μετά, επιστρέφει εκεί που ξεκίνησε.

του Παναγιώτη Βότση

Η πόλη της Πολωνίας ήταν αυτή που είχε επιλέξει η IAAF για την διεξαγωγή της παρθενικής διοργάνωσης ενός θεσμού που στις μέρες μας έχει πλέον καθιερωθεί ως ιδιαίτερα σημαντική για τη μικρότερη ηλικιακή κατηγορία. Από τις 16 έως τις 18 Ιουλίου του 199 βρέθηκαν λοιπόν στο Μπίντγκοτς παίδες και κορασίδες από όλο τον κόσμο, ανάμεσα τους και κάποιοι Έλληνες. Στο άλμα τριπλούν παίδων είχαμε διπλή συμμετοχή με τους 17χρονους Νίκο Λαγό και Δημήτρη Τσιάμη. Για την ιστορία, είχαν πάρει και οι δύο την πρόκριση για τον τελικό με 14.72μ. και 14.97μ. και εκεί κατέκτησαν την 8η και 10η θέση με 14.86μ. και 14.57μ. αντίστοιχα. Από τους αντιπάλους τους ξεχώριζε από τότε ο σπουδαίος Ρουμάνος Μαριάν Οπρέα που 5 χρόνια μετά κατέκτησε το αργυρό Ολυμπιακό μετάλλιο στην Αθήνα. Στο ίδιο στάδιο θα πηδήξει ο Τσιάμης το μεσημέρι της Κυριακής για να μαζέψει βαθμούς για την Ελλάδα για το φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων.