ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ναϊρόμπι 2021: Το σπουδαιότερο χάλκινο μετάλλιο

Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία σημείωσε η Εθνική ομάδα σήμερα προσθέτοντας το τρίτο μετάλλιο στη συλλογή της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20, με το χάλκινο της Έλλης – Ευτυχίας Δεληγιάννη στα 800μ νεανίδων.

Ιστορική στιγμή για τον ελληνικό στίβο ήταν το χάλκινο μετάλλιο της Δεληγιάννη στα 800μ καθώς ποτέ ξανά η χώρα μας δεν έχει ανέβει στο βάθρο σε αγώνισμα ημιαντοχής σε ανοιχτό στίβο. Ο χρόνος που σημείωσε η αθλήτρια ήταν 2:04.66, δηλαδή κοντά στο ατομικό και πανελλήνιο ρεκόρ της που είχε τρέξει τον Ιούλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων με 2:04.11.

Η Εθνική ομάδα εφήβων έτρεξε με τους Γιάννη Καριοφύλλη, Γιάννη Γρανιτσιώτη, Κωσταντίνο Μίλιο και Νίκο Παναγιωτόπουλο για να καταρρίψουν το πανελλήνιο ρεκόρ της ηλικίας τους με 40.13 και παράλληλα να εξασφαλίσουν θέση στον τελικό με την 7η επίδοση. Το προηγούμενο ρεκόρ είχαν οι Ζήκος, Αρβανίτης, Παππάς και Γκαραγκάνης με 40.40 από το 2017. Αύριο θέλουν να κάνουν την υπέρβαση και να κατεβάσουν και άλλο το χρόνο τους.

Έκτη στον κόσμο αναδείχθηκε η Αναστασία Ντραγκομίροβα στη σφαιροβολία νεανίδων χωρίς όμως να σημειώσει την επιθυμητή επίδοση. Η καλύτερή της προσπάθεια ήταν η τέταρτη που έριξε στα 14.57μ. Αν σήμερα σημείωνε το ατομικό της ρεκόρ (15.69μ) θα ανέβαινε στο βάθρο και συγκεκριμένα στη τρίτη θέση αφού η τριάδα των μεταλλίων έκλεισε σε 15.61μ με την Νοτιοαφρικανή, Ντέιν Ρόετς. Ο τελικός σφαιροβολίας του παγκοσμίου πρωταθλήματος ήταν και ο τελευταίος για την Ντραγκομίροβα στο συγκεκριμένο αγώνισμα, αφού από του χρόνου ανυπομονεί να επιστρέψει στα σύνθετα.

Την ένατη θέση στον κόσμο κατάλαβε η Αναστασία Αντωνοπούλου στον τελικό των 10.000μ βάδην με επίδοση 49:31.80. Ο χρόνος της είναι καλύτερος από αυτόν που βάδισε στο ευρωπαϊκό του Ταλίν (49:49.42) με τον οποίο ήταν 13η. Να σημειωθεί ότι η σημερινή της κούρσα ήταν συνολικά η τρίτη της σε 10αρι και η δεύτερη σε στάδιο. Έτσι με αυτή την επιτυχία τελειώνει τη χρονιά της καθώς και τη συμμετοχή της σε μεγάλους αγώνες στην κατηγορία των κορασίδων.

Με 52.64μ ο Παυλίδης μπόρεσε να προκριθεί στον τελικό της δισκοβολίας με τη 10η επίδοση. Αν και δεν έμεινε ευχαριστημένος από την εμφάνισή του αύριο θα έχει τη δυνατότητα να ρίξει πάνω από 55μ. Αυτός ο στόχος βρίσκεται στις δυνατότητες του αθλητή όντας ο κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ εφήβων με 58.27μ.

Άτυχος στάθηκε ο Κώστας Μπουζάκης στον προκριματικό της δισκοβολίας εφόσον δεν κατάφερε να σημειώσει στις τρεις προσπάθειες, έγκυρη βολή. Παρά τον σημερινό αγώνα όμως ο Έλληνας δισκοβόλος κλείνει τη χρονιά του με μια έκτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ταλίν και με μια συμμετοχή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20.

Από τις κορυφαίες στιγμές της ημέρας ήταν το δεύτερο παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 στα 110μ με εμπόδια από τον Σάσα Ζόγια. Χθες έτρεξε σε 12.93 για να καταρρίψει το ρεκόρ του Βίλχεμ Μπελόσιαν (12.99) και σήμερα ξεπέρασε τον εαυτό του με 12.72.

Το πρώτο μετάλλιο της Κένυας στο βάδην ήρθε από τον Χέριστον Γουανιόνγκι στον σημερινό τελικό των 10.000μ βάδην. Στους τελευταίους δύο γύρους πρώτος ήταν ο Ινδός Άμιτ Κατρί και ο Γουανιόνγκι τον ακολουθούσε. Λίγο πριν τα τελευταία 400μ άνοιξε διαφορά και τερμάτισε πρώτος σε 42:10.84.