ΤΕΝΙΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΙΣΙ: Άτυχος ο Ζβέρεφ, στον τελικό ο Ναδάλ

Τη μεγαλύτερη ατυχία της καριέρας του βίωσε ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει τον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός κόντρα στον Ράφα Ναδάλ λόγω τραυματισμού.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Σε έναν ημιτελικό που είχε εξελιχθεί σε «πόλεμο» με το πρώτο σετ να κλείνει στο 7-6 (10-8) με διάρκεια μεγαλύτερη τη 1,5 ώρας και το δεύτερο σετ να μην έχει ολοκληρωθεί (6-6) και η διάρκεια να έχει φτάσει στις τρεις ώρες και οκτώ λεπτά, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ γύρισε τον αστράγαλο στο δεξί του πόδι και μεταφέρθηκε με καροτσάκι εκτός κορτ.
Αμέσως τον πήγαν στα αποδυτήρια όπου εξετάστηκε και οι γιατροί απλά επιβεβαιώσαν πως δεν μπορεί να περπατήσει για να συνεχίσει τον αγώνα. Ο Γερμανός ξέσπασε σε κλάματα και με πατερίτσες επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο για να ενημερώσει τον κριτή πως δεν μπορεί να συνεχίσει.
Από την άλλη, ο Ναδάλ που σήμερα έχει τα γενέθλια του (36 ετών) δεν πανηγύρισε τη νίκη καθώς σε καμία περίπτωση δεν ήθελε να πάρει την πρόκριση στον τελικό με αυτόν τον τρόπο.

Το πρώτο σετ που ήταν το μεγαλύτερο σε διάρκεια του φετινού Ρολάν Γκαρός, άλλαζε χέρια διαρκώς με τον Ζβέρεφ να έχει την ευκαιρία στο τάι μπρέικ όπου προηγήθηκε με 6-2 αλλά ο Ναδάλ ήταν… Ναδάλ. Κατάφερε να σώσει τέσσερα σετ πόιντς και γύρισε το σετ για να το κερδίσει με 10-8 στο τάι μπρέικ.

Ίδιο σετ ήταν και το δεύτερο. Πήγε στο 6-6 και οδηγήθηκαν πάλι στον τάι μπρέικ αλλά η ατυχία του Ζβέρεφ σταμάτησε τον ημιτελικό στις τρεις ώρες και οκτώ λεπτά…

Για τον Ισπανό αυτός θα είναι ο 30ός τελικός σε γκραν σλαμ, μόλις ένας λιγότερος από Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρότζερ Φέντερερ που έχουν από 31. Το ρεκόρ του Ναδάλ σε ημιτελικούς γκραν σλαμ πήγε στο 30-7 και στο Ρολάν Γκαρός είναι πλέον στο 111 – 3. Ο τελικός της Κυριακής κόντρα σε Κάσπερ Ρουντ ή Μάριν Τσίλιτς θα είναι ο 14ος και μέχρι στιγμής δεν έχει χάσει κανέναν.