TOKYO 2020

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΚΙΟ: 2η επίδοση όλων των εποχών η Τζαμάικα, σαρώνει η Ιταλία

Τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών κατέγραψαν οι δρομείς της Τζαμάικα στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ ενώ η ομάδα της Ιταλίας πήρε ένα πανάξιο χρυσό μετάλλιο στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών.

Τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών πίσω μόνο από το παγκόσμιο ρεκόρ (ΗΠΑ, 40.82 – Λονδίνο 2012) κατέγραψαν σήμερα οι δρομείς της Τζαμάικα Γουίλιαμς, Τόμπσον-Χέρα, Φρέιζερ Πράις και Τζάξον, τερματίζοντας σε χρόνο 41.02. Αυτή η επίδοση αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ. Οι Αμερικανίδες Όλιβερ, Ντάνιελς, Πραντίνι και Τόμας τερμάτισαν δεύτερες σε 41.45 και νέο φετινό ρεκόρ ενώ η Βρετανία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με τις Φίλιπ, Λάνσικοτ, Άσερ Σμιρ και Νέιτα που κατέγραψαν επίδοση 41.88. Αξίζει να αναφέρουμε πως οι Βρετανίδες έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά και συνεχίζουν να πρωταγωνιστούν στις σκυταλοδρομίες.

Η Ιταλία συνεχίζει να σαρώνει τα μετάλλια, με τους αθλητές της να κάνουν φοβερές εμφανίσεις. Η ομάδα της 4Χ100μ με τους Πάτα, Τζέικομπς, Ντεσάλου και Τόρτου έκανε φοβερή κούρσα και με 37.50 κέρδισε πραγματικά στο νήμα, αφού Τόρτου και Μίτσελ Μπλέικ έπεσαν μαζί στον τερματισμό. Ο Τόρτου ήταν γρηγορότερος για μόλις ένα εκατοστό του δευτερολέπτου και πήρε τη νίκη για την Ιταλία, με νέο εθνικό ρεκόρ. Οι Βρετανοί (Ουγιάχ, Χιούζ, Κίλτι, Μίτσελ Μπλέικ) κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο με 37.51 και νέο φετινό ρεκόρ. Με νέο φετινό ρεκόρ (37.70), ο Καναδάς πήρε το χάλκινο Ολυμπιακό μετάλλιο.