Ασταμάτητος ο Αντωνιάδης!

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται τον τελευταίο μήνα επιβεβαίωσε ο Δημήτρης Αντωνιάδης ο οποίος κατέλαβε την πρώτη θέση στο αγώνα Salcano MTB που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο Άλσος Βεΐκου.

του Στέφανου Σουλιώτη

Μετά από συνεχόμενα ταξίδια στο εξωτερικό ο 24χρονος πρωταθλητής μαζί με τους συναθλητές του στην εθνική ομάδα Χαρούν Μολλά και Αλέξανδο Βροχίδη έτρεξαν αυτή τη φορά εντός έδρας. Ο Αντωνιάδης ολοκλήρωσε τις δέκα στροφές του αγώνα σε χρόνο 1:48:39, ενώ αμέσως μετά πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Μολλά δίνοντας και εκείνος βαθμούς στην Ελλάδα για την Ολυμπιακή πρόκριση. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βροχίδης που τερμάτισε πέμπτος. Ο Περικλής Ηλίας δεν αγωνίστηκε λόγω ασθένειας. Για τον Αντωνιάδη ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη του μετά από εκείνη της Παρασκευής στο Ισραήλ. Είχε προηγηθεί δεύτερη θέση στην Κωνσταντινούπολη, η τρίτη στο Νόβισαντ και η πρώτη στη Σμύρνη. Η Ελλάδα βρίσκεται βρίσκεται στην 21η θέση της Ολυμπιακής κατάταξης (προκρίνονται οι 23 πρώτες) διατηρώντας το δικαίωμα να στείλει έναν αθλητή στο Ρίο. Επόμενος αγώνας για την Eθνική ο τριήμερος στη Λαμία από τις 16 έως τις 18 Απριλίου.