ΤΡΙΑΘΛΟ

Άτυχος ο Χρόνης στο ευρωπαϊκό

Δεν κατάφερε να τερματίσει ο Τζειμς Χρόνης στο ευρωπαϊκό κύπελλο τριάθλου που διεξήχθη στη Μαμάια της Ρουμανίας.

Η εβδομάδα ήταν γεμάτη ατυχίες για τον τριαθλητή μας, με αποκορύφωμα την κλοπή αθλητικού του εξοπλισμού στη Ρουμανία. Ωστόσο όμως ξεκίνησε τον αγώνα κανονικά, έκανε δυνατή κολύμβηση, αλλά στη συνέχεια δεν ένιωθε καλά και αποφάσισε να εγκαταλείψει τον αγώνα.

15ος στο δίαθλο το Σκουλαρίκης
Σταθερός ο Γρηγόρης Σκουλαρίκης κατέλαβε και φέτος, όπως και πέρσι, την 15η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα διάθλου μεγάλης απόστασης. Για 5η συνεχόμενη χρονιά, η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στο Ζόφινγκεν της Ελβετίας με τον καιρό της περιοχής φέτος να επιφυλάσει πολύ δυνατούς ανέμους και βροχή κατά διαστήματα. Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε δυνατά και από το πρώτο τρέξιμο, πλασαρίστηκε καλά. Είχε κάποια προβλήματα στην ποδηλασία και δυστυχώς έχασε απρόβλεπτο χρόνο όμως καταφέρνοντας να διατηρήσει τη θέση του. Στο 2ο τρέξιμο, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα, αλλά τουλάχιστον κατάφερε να κερδίσει κάποιες θέσεις ακόμα για να τερματίσει τελικά 15ος στους elite άνδρες μετά από 7 ώρες 13 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γάλλος Γκαέλ Λε Μπελέκ με 6:20:36, όπως και πέρσι. Δεύτερος τερμάτισε ο Βέλγος Σεπ Οντέν (6:24:59) και τρίτος ο Δανός Σόρεν Μπίστρουπ (6:25:35).
Στον ίδιο αγώνα απο ελληνικής πλευράς αγωνίστηκε στην κατηγορία των 40-44 ετών και ο Σταμάτης Ρώμας, ο οποιος τα πήγε πολύ καλά παίρνοντας την 10η θέση με χρόνο 07:57:47.
Στις γυναίκες, η Βρετανίδα Έμα Πούλι επανάλεβε την περισινή της νικη με χρόνο 07:01:49. Δεύτερη τερμάτισε η Γερμανίδα Τζούλια Βάιλεχνερ (7:12:24) και τρίτη η Δανή Σουζάν Σβέντσεν (7:20:33).