ATP cup: Τρομερό δίδυμο Τσιτσιπά – Περβολάρακη, λύγισε στο τάιμπρεϊκ

Ένα βήμα από μια ιστορική νίκη έφτασε η Ελλάδα στο ATP cup με τον Στέφανο Τσιτσιπά και το Μιχάλη Πρεβολαράκη να χάνουν στο τάιμπρεϊκ από το γερμανικό δίδυμο.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η ολική ανατροπή δεν έγινε για την Ελλάδα με τους Στέφανο Τσιτσιπά και Μιχάλη Πρεβολαράκη να γνωρίζουν την ήττα σ’ ένα από τα πιο συναρπαστικά διπλά του τουρνουά με 3-6, 6-3, 17-15 με το σούπερ τάι-μπρέικ να ολοκληρώνεται σε 25 λεπτά!
Κι όμως η αναμέτρηση του διπλού ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το ελληνικό ζευγάρι το οποίο χάρη σ’ ένα καθοριστικό μπρέικ στο 8ο γκέιμ (5-3) κατάφεραν να πάρουν το σετ με 6-3 και να προηγηθούν με 1-0.
Στο δεύτερο σετ οι Κράβιτς και Μις σημάδευαν συνεχώς τον Περβολαράκη, χωρίς να δίνουν πολλές μπάλες στον Τσιτσιπά ο οποίος ηγείτο της ελληνικής προσπάθειας στην αναμέτρηση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να φτάσουν σε μπρέικ στο 6ο γκέιμ (4-2) και από εκεί στην ισοφάριση (6-3) έχοντας χάσει νωρίτερα (8ο γκέιμ) τρία σετ-πόιντ.
Στο δραματικό σούπερ τάι-μπρέικ, οι Έλληνες παίκτες προηγήθηκαν με 5-0 και 6-2, ενώ στη συνέχεια έφτασαν σε έξι ματς-πόιντ(!) χωρίς όμως να εκμεταλλευτούν κανένα απ’ αυτά. Αυτό το έκαναν οι Γερμανοί που μετά από δύο ματς-πόιντ είδαν το μπάκχαντ του Τσιτσιπά να καταλήγει στο φιλέ παίρνοντας τη νίκη με 2-1 διατηρώντας τις ελπίδες τους για την πρόκριση ως δεύτεροι.
Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα, που πλέον δεν έχει καμία ελπίδα πρόκρισης, είναι η Αυστραλία την ερχόμενη Τρίτη.