ATP cup: Εξαιρετικός Τσιτσιπάς και 1-1 Ελλάδα – Γερμανία

Την πρώτη του νίκη για το 2020 σημείωσε ο Στέφανος Τσιτσιπάς που επικράτησε πριν από λίγο επί του Αλεξάντερ Ζβέρεφ 2-0 στο δεύτερο αγώνα της αναμέτρησης Ελλάδας – Γερμανίας για το ATP cup ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

του Θανάση Σταθόπουλου

Ο Τσιτσιπάς ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος απέναντι στο Γερμανό και επικράτησε με 6-1, 6-4 σε 73 λεπτά σημείωσε την πρώτη ελληνική νίκη στη διοργάνωση, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1
Ο Έλληνας τενίστας ήταν σταθερός καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, εξαιρετικό από τη θέση του σερβίς, εκμεταλλευόμενος παράλληλα το τραγικό σερβίς του Ζβέρεφ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 διπλά λάθη φτάνοντας τα 24 (σε δύο παιχνίδια) στη διοργάνωση.
Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος έφτασε στις πέντε σερί νίκες απέναντι στον Γερμανό, μετά το αρχικό 1-1 στο πρώτο σετ, κατέκτησε τα επόμενα πέντε γκέιμ (δύο μπρέικ) φτάνοντας εύκολα στο 1-0 μέσα σε μισή ώρα.
Στο δεύτερο σετ ο Ζβέρεφ βρήκε το πρώτο του μπρέικ στο παιχνίδι (2-0) όμως η αδυναμία του από τη θέση του σερβίς, αλλά και το εξαιρετικό παιχνίδι του Τσιτσιπά έδωσαν την ευκαιρία στον Έλληνα τενίστα να πάρει τα επόμενα τέσσερα γκέιμ (4-2) και στη συνέχεια, κρατώντας εύκολα το σερβίς του να φτάσει στο 6-4 και στο 1-1.
Πλέον η νίκη θα κριθεί στο διπλό που ακολουθεί με τον Στέφανο Τσιτσιπά να ενώνει τις δυνάμεις του με τον Μιχάλη Περβολαράκη απέναντι στους Γερμανούς Κέβιν Κράβιτς και Αντρέας Μις.