ATP finals 2022: Ήττα Ναδάλ χάνει έδαφος για το Νο1

Άσχημο το ξεκίνημα για τον Ράφα Ναδάλ στο ATP finals που ξεκίνησε σήμερα στο Τορίνο καθώς ηττήθηκε στην πρεμιέρα του πράσινου ομίλου από τον Τέιλορ Φριτζ.

Ο Ισπανός άντεξε μόνο ένα σετ κόντρα στον Φριτζ που έδειξε πολύ φρέσκος στο παιχνίδι του για να επικρατήσει με 2-0 (7-6, 6-1) σε 97 λεπτά. Για τον Φριτζ αυτός ήταν ο πρώτος του αγώνας σε ATP finals και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο που σήμερα ήταν η μέρα του. Ο Ναδάλ δεν κατάφερε να τον απειλήσει με μπρέικ σε κανένα σημείο του αγώνα ενώ ο ίδιος δημιούργησε εννέα ευκαιρίες. Στο δεύτερο σετ μάλιστα έκανε το μπρέικ σε δύο από τις έξι περιπτώσεις και αυτό που ήταν που τον οδήγησε στο 6-1.
Για τον Ναδάλ που έπαιξε μόλις το δεύτερο του παιχνίδι από το US open, αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα και οι τρεις από Αμερικανούς. Πλέον, για να φτάσει στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης πρέπει να κερδίσει το τουρνουά.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία στο τουρνουά, ο Κάσπερ Ρουντ επικράτησε επί του Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ με 2-0 (7-6, 6-4) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Στη δεύτερη αγωνιστική του ομίλου (15/11) ο Ρουντ θα αντιμετωπίσει τον Φριτζ και αν επικρατήσει θα προκριθεί στα ημιτελικά.