ATP finals 2022: Ο Ρούμπλεφ πήρε το ρωσικό ντέρμπι

Ο μοναδικός από τους τέσσερις του κόκκινου ομίλου που δεν έχει κερδίσει τίτλο ATP finals είναι αυτός που σημείωσε την πρώτη νίκη καθώς ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε στο ρωσικό ντέρμπι με αντίπαλο τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ.

Η αναμέτρηση διήρκησε δύο ώρες και 31 λεπτά μέχρι να φτάσει στη νίκη ο Ρούμπλεφ με 2-1 (6-7, 6-3, 7-6), δείχνοντας ότι είναι σε καλύτερη κατάσταση από τον συμπατριώτη του.
Ο Μεντβέντεφ πήρε το πρώτο σετ έχοντας καλύτερο σερβίς (7 άσοι) και αποτελεσματικότητα (24/30 κερδισμένοι πόντοι στο πρώτο σερβίς) , συν 19 γουίνερς.
Δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός στο δεύτερο σετ, όπου ο Ρούμπλεφ είχε το εκπληκτικό 13/14 κερδισμένων πόντων στο πρώτο σερβίς κάνοντας στον Μεντβέντεφ δύο μπρέικ δίχως να του δώσει το δικαίωμα σε δικό του μπρέικ.
Στο τρίτο σετ, είχαμε «πόλεμο». Ο Μεντβέντεφ συνέχισε να σφυροκοπεί από το σερβίς (12 άσοι και συνολικά 24 στον αγώνα!), έσωσε το μοναδικό μπρέικ που είχε το σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.