ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Αυλαία με πέντε χρυσά μετάλλια για τα ελληνικά κουπιά

Πετυχημένο ήταν το τεστ της ελληνικής αποστολής στην διεθνή ρεγκάτα που φιλοξενήθηκε από την Παρασκευή 22 Μαρτίου μέχρι και σήμερα Κυριακή 24 Μαρτίου στο Πιεντιλούκο της Ιταλίας, με τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες να δείχνουν ότι η προετοιμασία για την προ-Ολυμπιακή ρεγκάτα να πηγαίνει καλά.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Τελευταία μέρα σήμερα για την διοργάνωση στο Πιεντιλούκο και τα ελληνικά κουπιά τα πήγαν περίφημα. Την πρώτη θέση στον τελικό του διπλού σκιφ νεανίδων κατέκτησαν οι Γαβριέλα Λιόλιου και η Βάλλια Λυκομήτρου με επίδοση 7:39.84, ενώ η Νεφέλη Ντάρα και η Δήμητρα Παπαϊωάννου αγωνίστηκαν στον τελικό της δικώπου νεανίδων και με 7:59.93 ολοκλήρωσαν στην πέμπτη θέση. Το χρυσό μετάλλιο κέρδισαν και το δίδυμο Ευαγγελία Αναστασιάδου και Χριστίνα Μπούρμπου, οι οποίες ήταν οι ταχύτερες στη δίκωπο γυναικών με 7:36.59.
Στο πρώτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν και οι Μιλένα Κοντού και Ζωή Φίτσιου. Οι δύο Ελληνίδες επικράτησαν στο διπλό σκιφ των γυναικών με χρόνο 7:35.95. Στον τελικό του σκιφ γυναικών η ελληνική αποστολή είχε τρεις συμμετοχές. Η Ευαγγελία Φράγκου ήταν τέταρτη με 8:09.88, η Αννέτα Κυρίδου έκτη με 8:14.33 και η Ιωάννα Ασβεστά έβδομη με 8:26.96. Ο Γιάννης Καλανδαρίδης και ο Θανάσης Παλαιοπάνος κατέλαβαν την πέμπτη θέση στον τελικό του διπλού σκιφ ανδρών με 7:03.81.
Στην δίκωπο των εφήβων ο Κωνσταντίνος Καραγιάννης και ο Δημήτρης Κούτρας ήταν το δυνατότερο πλήρωμα και με χρόνο 7:26.38 πέρασαν πρώτοι την γραμμή του τερματισμού, όπως και οι Παναγιώτης Μακρυγιάννης και Νικόλας Χωλόπουλος στο διπλό σκιφ εφήβων με 7:13.37.
Ο Πέτρος Γκαϊδατζής και ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου ολοκλήρωσαν δεύτεροι πίσω από το ιταλικό πλήρωμα στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών με χρόνο 6:48.36. Στον τελικό Γ’ του σκιφ ανδρών ο Ζήσης Μπουκουβάλας ήταν δεύτερος με 7:34.42