ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ενθαρρυντική η εικόνα των ελληνικών πληρωμάτων στην πρεμιέρα

Η διεθνή ρεγκάτα που διεξάγεται στο Πιεντιλούκο της Ιταλίας είναι το πρώτο επίσημο τεστ για τη νέα σεζόν και οι Έλληνες κωπηλάτες με την κατάκτηση των μεταλλίων τους έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Γαβριέλα Λιόλιου στο σκιφ νεανίδων, αφού στον τελικό τερμάτισε σε 8:21:57, πίσω από την Γκαμπριέλα Τιβοντάριου (Ρουμανία) με το 8:14.42 και την Πετρούτα Ολαρίου (Ρουμανία) με το 8:19.13. Στη δίκωπο νεανίδων οι Δήμητρα Παπαϊωάννου και Νεφέλη Ντάρα ήταν δεύτερες με χρόνο 7:54.28, ενώ γρηγορότερες ήταν οι Ιταλίδες, Γκιούλια και Μάρτα Ορεφίσε, με 7:49.98. Την τριάδα συμπλήρωσαν οι επίσης Ιταλίδες, Μαρία Κρεβατίν και Βιτόρια Παστορέλι, με 7:57.10.
Την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο πρόσθεσαν στο βιογραφικό τους οι Δημήτρης Κούτρας και Ντίνος Καραγιάννης, αφού ήταν οι ταχύτεροι στον τελικό της δικώπου εφήβων με επίδοση 7:08.78. Ο Παναγιώτης Μακρυγιάννης κατέκτησε επίσης την πρώτη θέση στο τελικό του σκιφ εφήβων, τερματίζοντας σε 7:25.32.
Στο πρώτο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμα του διπλού σκιφ ανέβηκε η Ελένη Κοντού και η Ζωή Φίτσιου με 7:19.31, με τις Ιωάννα Ασβεστά και Βάλλια Λυκομήτρου να ολοκληρώνουν όγδοες με 7:48.12. Τρίτο ήταν το δίδυμο των Γιάννη Καλανδαρίδη και Νικόλα Χωλόπουλου στον τελικό του διπλού σκιφ, όπου τερμάτισαν σε 6:40.86 και στον ίδιο τελικό οι Θανάσης Παλαιοπάνος και Ζήσης Μπουκουβάλας ήταν έκτοι με 6:50.26.
Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Πέτρος Γκαδαϊτζής στο ελαφρύ σκιφ ελαφρών βαρών, καθώς με το 6:44.74 ολοκλήρωσαν δεύτεροι την κούρσα τους, πίσω μόνο από τους Ιταλούς, Στέφανο Όπο και Γκαμπριέλ Σοάρες, οι οποίοι κατέγραψαν 6:44.13. Στην δίκωπο όπου ήταν δύο μονάχα τα πληρώματα, το ελληνικό με τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου ήταν δεύτερο με 7:50.14.
Στον τελικό του σκιφ των ανδρών, ο Στέφανος Ντούσκος έμεινε στην πέμπτη θέση με 7:28.17, ενώ στον τελικό του σκιφ γυναικών η Ευαγγελία Φράγκου ήταν έκτη με 8:19.26. Στον Β’ τελικό του σκιφ γυναικών η Αννέτα Κυρίδου ήταν δεύτερη με 8:18.10.