Βαρκελόνη 2018: Αποκλείστηκε η Εθνική ομάδα των ανδρών

Εκτός ημιτελικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης έμεινε η Εθνική ομάδα των ανδρών, που ηττήθηκε πριν από λίγο από την Ισπανία .

Ένα πολύ κακό τρίτο οκτάλεπτα και η δυστοκία στην επίθεση άφησαν την Εθνική εκτός ημιτελικών. Οι Ισπανοί ξεκίνησαν δυνάτα τον αγώνα και έφτασαν στα μέσα του δευτέρου οκταλέπτου να προηγούνται 3-1. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο 4-3 με τον Αργυρόπουλο και τον Γενηδουνιά να σημειώνουν από ένα γκολ.
Στο τρίτο οκτάλεπτα όμως ήρθε η καταστροφή. Η Ισπανία σημείωσε τέσσερα γκολ (8-3) με τον τερματοφύλακα της, Ντάνι Λόπεζ να κάνει το παιχνίδι της ζωής του έχοντας 70% αποτελεσματικότητα!
Στην τελευταία περίοδο, η Εθνική προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να μειώσει με τον αγώνα να ολοκληρώνεται 10-6 και την Ισπανία να παίζει σε δύο μέρες κόντρα στην Ιταλία. Η Ελλάδα θα παίξει για την πέμπτη θέση και θα ξεκινήσει κόντρα στη Ρωσία.
Να σημειωθεί ότι όλοι στην ελληνική αποστολή φορούσαν μαύριο περιβραχιόνιο σε ένδειξη πένθους για την τραγωδία που βιώνει η Ελλάδα, ενώ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν από την έναρξη του αγώνα.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-2, 4-0, 2-3
Ισπανία Μουνιαρίθ 1, Γκαράντος 2, Ντελ Τόρο 1, Μιράντα 1, Ταχούλ 2, Μάλιαρακ 2, Μπουστος 1.
Ελλάδα Γενηδουνιάς 2, Νικολαΐδης 1, Φουντούλης 1, Αργυρόπουλος 1, Κολόμβος 1.