Βαρκελόνη 2018: Η Ολλανδία στον τελικό των γυναικών

Μετά από συναρπαστική αναμέτρηση, η Ολλανδία ήταν η νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης γυναικών, επικρατώντας επί της Ουγγαρίας 8-7.

Οι Ολλανδέζες που από την πρώτη μέρα του τουρνουά δείχνουν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση απέναντι στις κατόχους του τίτλου και πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-1. Η Ουγγαρία πίεσε όμως δεν κατάφερει στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου να ισοφαρίσει με την Ολλανδία να συνεχίζει να προηγείται (5-4).
Το τρίτο οκτέλεπτο ήταν όπως το πρώτο. Η Ολλανδία σκόραρε δύο φορές, δέχθηκε ένα γκολ και το σκορ πήγε στο 7-5. Στην 4η περίοδο η Ουγγαρία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο γκολ με το τελικό 8-7 να στέλνει τις Ολλανδέζες στον τελικό.
Στους αγώνες κατάταξης 5-8, η Ιταλία νίκησε 17-2 τη Γερμανία και η Ρωσία 13-10 τη Γαλλία.