Βαρκελόνη 2018: Στην 5η θέση ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό η Εθνική

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βαρκελόνης στην 5η θέση, επικρατώντας στο τελευταίο της παιχνίδι 8-6 επί του Μαυροβουνίου.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδειξε πως το παιχνίδι με την Ισπανία στον προημιτελικό ήταν μια κακή παρένθεση και πως άξιζε να είναι εντός μεταλλίων. Η 5η θέση με νίκες επί της Ρωσίας και του Μαυροβουνίου έχει μεγάλη σημασία καθώς έδειξαν ότι του χρόνου στο παγκόσμιο της Κίνας (όπου έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση), η Εθνική ομάδα είναι έτοιμη να διακδικήσει ακόμα ένα μετάλλιο.
Το σημερινό παιχνίδι για την 5η θέση, παιχνίδι ξεκίνησε με δυνατές άμυνες από την αρχή. Οι δύο ομάδες πήγαν πολύ στο παιχνίδι των επαφών με τους διαδρόμους κλειστούς και το πρώτο γκολ να σημειώνεται από το Μαυροβούνιο στο 3:01 από τον Αλεξάνταρ Ίβοβιτς. Δεν κράτησε πολύ όμως το προβάδισμα των Μαυροβούνιων καθώς δύο γκολ των Κολόμβου, Σκουμπάκη έβαλαν την Εθνική μπροστά στο πρώτο οκτάλεπτο με 2-1.
Στη δεύτερη περίοδο, οι Μαυροβούνιοι ισοφάρισαν δύο φορές (2-2, 3-3) όμως η ελληνική ομάδα με τους Σκουμπάκη και Γούνα είχε τις απαντήσεις (3-4) και με τον Βλαχόπουλο πέρασε μπροστά με δύο γκολ διαφορά (3-5). Δυστυχώς όμως η Εθνικής δέχθηκε σε νεκρό χρόνο γκολ με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 4-5.
Στην τρίτη περίοδο εμφανίστηκαν και πάλι οι δυνατές άμυνες όμως και πάλι η Εθνική πήγε στο +2 με τον Γούνα να κάνει το 4-6 στο 5:41 αλλά και πάλι δέχθηκε γκολ στο φινάλε με τον Ίβοβιτς να σκοράρει με πέναλτι για να κάνει το 5-6 στα 47 δευτερόλεπτα.
Στην τελευταία περίοδο, το Μαυροβούνιο με τον Βλάνταν Σπάιτς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6 στο 4:56 όμως αυτό ήταν και το τελευταίο τους γκολ στον αγώνα. Αντιθέτως οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Γκολ με πέναλτι στο 3:31 ο Βλαχόπουλος (6-7), γκολ στον παίκτη παραπάνω στο 1:28 ο Κολόμβος (6-8).
Οκτάλπετα 1-2, 3-3, 1-1
Μαυροβούνιο (Γκοΐκοβιτς) Πέτκοβιτς 1, Ράντοβιτς 1, Ίβοβιτς 3, Σπάιτς 1.
Ελλάδα (Βλάχος) Σκουμπάκης 2, Κολόμβος 2, Γούνας 2, Βλαχόπουλος 2.