Βαρκελόνη 2018: Δευτεραθλήτρια Ευρώπης η Εθνική

Η Εθνική ομάδα των γυναικών δεν κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης χάνοντας από την Ολλανδία 6-4.

Οι Ολλανδέζες ξεκίνησαν πιο δυναμικά την αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα με 2-0 στο 4:40 για να μειώσει η Νικόλ Ελευθεριάδου στο 3:54 σε 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου.
Στη δεύτερη περίοδο, δύο φορές ισοφάρισε η Χριστίνα Τσουκαλά (2-2 και 3-3) και δύο φορές η Ολλανδία πήρε το προβάδισμα με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 4-3.
Στην τρίτη περίοδο οι άμυνες έγιναν ακόμα πιο σφιχτές Τόσο η Ολλανδία όσο και η Εθνική δεν εβρισκαν εύκολα διαδρόμους και φυσικά το δρόμο προ τα δίχτυα. Το πρώτο γκολ σημειώθηκε (με παίκτρια παραπάνω) στο 3:47 από τη Μέγκενς που έδωσε διαφορά δύο τερμάτων στην Ολλανδία (5-3) με την ελληνική ομάδα να φτάνει στα 12 λεπτά χωρίς γκολ με την ολοκλήρωση του τρίτου οκταλέπτου.
Μετά από 16 λεπτά, η Ελευθεριάδου κατάφερε επιτέλους να σκοράρει για την Εθνική και να κάνει το 5-4 στο 4:21 πριν από τη λήξη, όμως η Ολλανδία απάντησε αμέσως με ωραία λόμπα της Βαν Ντερ Σλοοτ κάνοντας το 6-4 στο 4:11 που ήταν και το τελικό σκορ με την Εθνική να είναι τελικά η δευτεραθλήτρια Ευρώπης.
Πρόκειται για μια μεγάλη επιτυχία παρά το γεγονός της ήττας αφού η Εθνική πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις αποκλείοντας στους νοκ άουτ αγώνες την πολύ δυνατή Ρωσία και την γηπεδούχο και μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, Ισπανία. Η ομάδα του Γιώργου Μορφέση έδειξε ότι επιστρέφει και να μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για μια πολύ νεανική ομάδα με πολύ μέλλον μπροστά της.
Οκτάλεπτα 2-1, 2-2, 1-0, 1-1