Μπέρμιγχαμ 2018: Απαρηγόρητος ο Τραΐκοβιτς

Απαρηγόρητος το Μίλαν Τραΐκοβιτς έχασε την ευκαιρία να είναι στα μετάλλια του τελικού των 60μ. εμποδίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, όμως μία άκυρη εκκίνηση τον έβγαλε εκτός.

Οι αισθητήρες στους βατήρες της εκκίνησης έδωσαν αντίδραση 0,084 στον Κύπριο πρωταθλητή με το 1.00 να είναι το όριο. Αμέσως του ζητήθηκε να αποχωρήσει από το βατήρα καιθ κατευθύνθηκε στη μεικτή ζώνη. Εκεί ρωτούσε και ξαναρωτούσε αν όντως ήταν άκυρος, αλλά δυστυχώς τα μηχανήματα κάνουν πολύ σπάνια λάθος. «Δεν μπορώ να το πιστέψω ότι μου συνέβει αυτό. Δεν μπορώ να το εξηγήσω» ήταν οι μοναδικές λέξεις που κατάφερε να αρθρώσει και αποχώρησε περίλυπος.
Όχι άδικα καθώς ο νικητής του τελικού Άντριου Πότζι έκανε 7.46, ο δεύτερος Τζάρετ Ίτον 7.47 και ο τρίτος Ορέλ Μανγκά 7.54 που σημαίνει ότι ο Κύπριος πρωταθλητής θσ μπορούσε να διεκδικήσει τουλάχιστον το χάλκινο μετάλλιο.