ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Bialystok Futures: Σπουδαία πρόκριση για Μανδηλάρη, Κανέλλο

Αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, η εθνική ομάδα της άμμου έκανε την ανατροπή κόντρα στους Ισπανούς Μονφόρτ, Πέρεθ τους οποίους νίκησε με 2-1 (12-21, 28-26, 15-13)και πέρασε στις 12 καλύτερες ομάδες του τουρνουά της Πολωνίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 1-0 σετ, είχαν τέσσερα ματς μπολ,αλλά Άγγελος και Ιάσωνας τα «έσβησαν» όλα και κατακτώντας δύο σετ στις λεπτομέρειες πήραν την πρόκριση και τώρα θα διεκδικήσουν την είσοδο τους στην 8άδα κόντρα στους Αυστριακούς Τράμερ, Φρίντλ με τον αγώνα να είναθι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 16:20 ώρα Ελλάδας.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 7-7 με τους Ισπανούς να ξεφεύγουν 9-7 και στο 13-11 με επιμέρους σκορ 8-1 πήραν το σετο με 21-12!

Στο δεύτερο και πάλι είχαμε μάχη πόντο με πόντο στην αρχή, με το ελληνικό δίδυμο να ξεφεύγει 13-11, αλλά στο 14-12 οι Ισπανοί με δικό τους σερί έφτασαν στο +2 (14-16) κάτι που έγινε και λίγο αργότερα (16-18 με άουτ επίθεση Κανέλλου). Ο Μανδηλάρης με μπλοκ ισοφάρισε αμέσως (18-18) με τους Μονφόρτ, Πέρεθ να έχουν μεγάλη ευκαιρία στο 19-20 να τελειώσουν το ματς αλλά να μην τελειώνουν την κόντρα επίθεση.

Με άσσο του Μανδηλάρη ξαναπήραμε το προβάδισμα (24-23) και στο 26-26 δύο απίθανες άμυνες του Κανέλλου (ειδικά η πρώτη) και ισάριθμα τελειώματα του Μανδηλάρη έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο γ’ σετ το εντυπωσιακό 4-0 με το οποίο ξεκινήσαμε δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια (8-7), αλλά επίθεση του Μανδηλάρη και άσος του Κανέλλου με τη βοήθεια του φιλέ έφεραν ξανά τη διαφορά στο +3 (10-7). Το 13-10 όμως έγινε 13-12 με πετυχημένο μπλοκ, για να ακολουθήσει μπλοκ του Μανδηλάρη για να φτάσουμε σε διπλό ματς μπολ.

Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε με τον Κανέλλο να μην τελειώνει την κόντρα μπάλα, αλλά στην επόμενη φάση με επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 15-13!