ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Bialystok Futures: Πρώτη ήττα στην Πολωνία για Μανδηλάρη, Κανέλλο

Στις λεπτομέρειες ηττήθηκε στην πρεμιέρα τους στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά της Πολωνίας η εθνική ομάδα που έχασε με 2-0 (21-19, 21-19) από τους Ουκρανούς Ποπόφ, Ρέζνικ.

Στο πρώτο σετ Άγγελος και Ιάσωνας πληρώσαν την κακή τους εκκίνηση καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 4-0 με τη διαφορά να ανοίγει στο 11-6 και 14.8. Κάπου εκεί η ελληνική ομάδα άρχισε να βγάζει αντίδραση, πιέζοντας στο σερβίς (14-12) για να ισοφαρίσει σε 17-17. Οι Ουκρανοί όμως έκαναν το 19-17 και διατήρησαν το +2 φτάνοντας στο 21-19.
Το δεύτερο σετ ξεκίνησε διαφορετικά με τους Μανδηλάρη, Κανέλλο να προηγούνται 4-6 με δύο λάθη των Ουκρανών και παρόλο που έγινε το 7-7 με άσο του Μανδηλάρη και νέο λάθος των αντιπάλων μας φτάσαμε στο 12-8… Εκεί όμως κολλήσαμε στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στον πόντο (12-11). Για τελευταία φορά ξεφύγαμε με 15-12, για να ισοφαρίσουν αμέσως οι Ουκρανοί (15-15) και να μετατρέψουν το 17-17 σε 17-19 με μπλοκ και λάθος. Στο 20-18 η ελληνική ομάδα πήρε ένα απίστευτο ράλι μειώνοντας στο 20-19, όμως στην επόμενη φάση χάσαμε την κόντρα ισοφάρισης και το ματς.
Ο επόμενος αγώνας για τους Μανδηλάρη, Κανέλλο θα διεξαχθεί αύριο (δεν έχει γίνει ακόμη γνωστή η ώρα) με αντιπάλους τους Ισπανούς Μονφόρτ, Πέρεθ οι οποίοι έχασαν στον πρώτο τους αγώνα με 2-0 (21-18, 21-14) από τους Πολωνούς Σαλάνκιεβιτς, Φλόρτσικ.