ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Bialystok Futures: Στο κυρίως ταμπλό Μανδηλάρης, Κανέλλος

Είναι το κορυφαίο ελληνικό δίδυμο τη δεδομένη χρονική στιγμή και φρόντισαν να το αποδείξουν και στο τουρνουά τη Πολωνίας.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι θριαμβευτές στο πρόσφατο τουρνουά της Θεσσαλονίκης για το πανελλήνιο πρωτάθλημα, έκαναν δεύτερη εμφατική νίκη στο Μπιάλιστοκ και πήραν το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό.

Κόντρα στους Αυστραλούς Χάρτλις, Νίκλιν (Νο1 στο ταμπλό των προκριματικών) επικράτησαν με 2-0 (21-12, 21-23) χωρίς να τους αφήσουν κανένα απολύτως περιθώριο.

Στο πρώτο σετ, Άγγελος και Ιάσωνας πήραν πολύ γρήγορα το προβάδισμα (από 2-2 σε 8-3) με τους Αυστραλούς να μην μπορούν να βρουν λύσεις.

Στο δεύτερο σετ υπήρξε μια ισοροπία μέχρι το 7-7 που έγινε 10-7 κι η διαφορά άρχισε να ανοίγει (12-8, 14-9) με τον Μανδηλάρη με τρομερό μπλοκ να διαμορφώνει το 18-11 για να έρθει πολύ εύκολα η νίκη.

Οι αγώνες του κυρίως ταμπλό ξεκινούν αύριο το πρωί και αύριο θα γίνουν γνωστοί οι αντίπαλοι της εθνικής.