Μπέρμιγχαμ 2018: Εξαιρετικοί τελικοί και την 3η μέρα των αγώνων

Ολοκληρώθηκε και η τρίτη μέρα των αγώνων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στο Μπέρμιγχαμ με την Ελλάδα να πανηγυρίζει το πρώτο της μετάλλιο με την Κατερίνα Στεφανίδη.

Το πρώτο χρυσό του Κζτσοτ
Μετά από δύο αργυρά μετάλλια ήρθε και το χρυσό για τον Άνταμ Κζτσοτ. Ο Πολωνός κέρδισε το 800αρι καθαρά τρέχοντας με πολύ έξυπνη τακτική αφού έφυγε στα 600μ. από τους υπόλοιπους που δεν μπόρεσαν να τον ακολουθήσουν σε κανένα σημείο.
1. Άνταμ Κζτσοτ (Πολωνία) 1:47.47
2. Ντριου Γουίντλ (ΗΠΑ) 1:47.99
3. Σαούλ Ορντόνεζ (Ισπανία) 1:48.01

Χρυσός χωρίς παγκόσμιο ρεκόρ
Ο Κρίστιαν Κόλεμαν επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και έτρεξε και πάλι κάτω από 6.40 κάνοντας τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών. Με 6.37 ήταν ο νικητής (6.34 το παγκόσμιο ρεκόρ) με τον Κινέζο Μπίνγκτιαν Σου να μπαίνει σφήνα στο αμερικανικο δίδυμοα αφήνοντας τρίτο τον Ρόνι Μπέικερ.
1. Κρίστιαν Κόλεμαν (ΗΠΑ) 6.37 ρεκόρ αγώνων
2. Μπίνγκτιαν Σου (Κίνα) 6.42 ρεκόρ Ασίας
3. Ρόνι Μπέικερ (ΗΠΑ) 6.44

Επιτέλους χρυσό για τη Μόρις
Η Σάντι Μόρις κέρδισε το πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση καθώς ήταν αυτή που επικράτησε στον τελικό του επί κοντώ ισοφαρίζοντας το δικό της ατομικό ρεκόρ στον κλειστό (4.95μ.) και κάνοντας νέο ρεκόρ αγώνων (πέρασε το 4.90μ. της Σουρ). Μεγάλο αγώνα έδωσε και η Στεφανίδη που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με τη Σιντόροβα να επιβεβαιώνει πως είναι πολύ δυνατή αντίπαλη.
1. Σάντι Μόρις (ΗΠΑ) 4.95μ.
2. Αντζέλικα Σιντόροβα (Ρωσία) 4.90μ.
3. Κατερίνα Στεφανίδη (Ελλάδα) 4.80μ.

Παγκόσμιος και στον κλειστό ο Μαγιέρ
Ο Κέβιν Μαγέρ μπορεί να μην έκανε παγκόσμιο ρεκόρ αλλά κέρδισε ακόμα έναν παγκόσμιο τίτλο έστω και αν χρειάστηκε να περιμένει λίγα δευτερόλεπτα μετά τον τερματισμό των 1.000μ. για να ανακοινωθεί η βαθμολογία όπου κέρδισε τον Γουόρνερ για πέντε βαθμούς.
1. Κέβιν Μεγιέρ (Γαλλία) 6.348 βαθμοί κορυφαία επίδοση 2018
2. Ντέιμιαν Γουόρνερ (Καναδάς) 6.343 εθνικό ρεκόρ
3. Μαϊκέλ Ουίμπο (Εσθονία) 6.265

Πρώτη με ατομικό ρεκόρ η Οκόλο
Στον τελικό των 400μ. των γυναικών δεν είχαμε ακύρωση (όλως περιέργως) με την Αμερικανίδα Κόρτνι Οκόλο να κερδίζει τον αγώνα με ατομικό ρεκόρ, τρέχοντας σε 50.55.
1. Κόρτνι Οκόλο (ΗΠΑ) 50.55
2. Σακίμα Γουίμπλι (ΗΠΑ) 51.47
3. Ειλίντ Ντόιλ (Βρετανία) 51.60

Μάσλακ ο πρώτος με τρεμπλ στα 400μ.
Ο Πάβελ Μάσλακ έγινε ο πρώτος 400αρης που κατάφερε να κερδίσει τρεις συνεχόενους τίτλους στη σειρά σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου καθώς ακυρώθηκε ο Ισπανός Όσκαρ Χουσίλος που κέρδισε την κούρσα με 44.94, όπως και ο Λούγκελιν Σάντος που ήταν δεύτερος.
1. Πάβελ Μάσλακ (Τσεχία) 45.47
2. Μάικλ Τσέρι (ΗΠΑ) 4.584
3. Ντίον Λεντόρε (Τρίνινταντ και Τομπάκγκο) 46.36

Νταμπλ η Ντιμπάμπα
Η Γκενζέμπε Ντιμπάμπα έκανε τελικά το νταμπλ που κυνηγούσε αφού μετά το χρυσό στα 3.000μ. κέρδισε και αυτό στα 1.500μ. Για άλλη μία φορά η Λόρα Μιούιρ έκανε καταπληκτική κούρσα κερδίζοντας το αργυρό για να πάρει τη ρεβάνς από τη Σιφάν Χασάν.
1. Γκενζέμπε Ντιμπάμπα (Αιθιοπία) 4:05.27
2. Λόρα Μιούιρ (Βρετανία) 4:06.23
3. Σιφάν Χασάν (Ολλανδία) 4:07.26

60μ. εμπόδια γυναικών
Η Κένι Χάρισον επιτέλους κέρδισε το χρυσό μετάλλιο που τόσο πολύ ήθελε σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Τρέχοντας σε 7.77 πήρε το χρυσό με την Ολλανδέζα Ναντίν Βίζερ να σπάει για πρώτη φορά την τριάδα των Αμερικανίδων.
1. Κένι Χάρισον (ΗΠΑ) 7.70 ρεκόρ αγώνων
2. Κριστίνα Μάνινγκ (ΗΠΑ) 7.79
3. Ναντίν Βίζερ (Ολλανδία) 7.84

Χρυσός ο Κλέι
Ο Γουίλ Κλέι επικράτησε στο τριπλούν πραγματοποιώντας το καλύτερο άλμα της χρονιάς. Πήδηξε 17.43μ. κάνοντας την κορυφαία επίδοση για το 2018 και πήρε το χρυσό μετάλλιο.