CEV Cup ανδρών: Απίθανος αποκλεισμός στο «χρυσό σετ» για την Μάασεικ του Πρωτοψάλτη (βίντεο)

Την ώρα που στην Ελλάδα ο δεύτερος ημιτελικός του Challenge Cup μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού μετατέθηκε για το μεσημέρι της Πέμπτης λόγω επεισοδίων, στο Βέλγιο ο αντίστοιχος εμφύλιος στα προημιτελικά του CEV Cup διεξήχθη κανονικά με την Μάασεικ του Πρωτοψάλτη να λυγίζει στο χρυσό σετ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Κνακ Ροζελάρε είχε επικρατήσει με 3-1 την περασμένη Τετάρτη στην έδρα της και το περασμένο Σάββατο είχε κερδίσει για τρίτη φορά φέτος την Μάασεϊκ σ’ ένα ματς που κι οι δύο ομάδες είχαν κάνει αρκετές αλλαγές εν όψει του επαναληπτικού.

Σήμερα το βράδυ όμως Πρωτοψάλτης (11 πόντοι με 10/22 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 78% υποδοχή με 26% άριστες χωρίς κανένα λάθος, ενώ ήταν ο παίκτης που έκανε τα περισσότερα σερβίς-δημιουργώντας πρόβλημα στην υποδοχή της Κνακ) και Ρέγκερς (30 πόντοι με 24/28 επ., 4 άσους, 2 μπλοκ) οδήγησαν τη Μάασεϊκ στο 3-0 (25-23, 28-26, 28-26), αλλά το θρίλερ στο χρυσό σετ πήγε στους φιλοξενούμενους με 15-17 (μετά από 28 λεπτά).

Και το φινάλε του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι πιο δραματικό… Με το σκορ στο 15-16 η Κνακ «έσπασε» την επίθεση του Μπάρτος, αλλά ο Τσέχος ακραίος των γηπεδούχων έπιασε στο μπλοκ τον Κουκάρτσεφ, ωστόσο η μπάλα βρήκε το… πρόσωπο του Αργεντινού διαγώνιου της Κνακ και κατέληξε στο τερέν της Μάασεικ.

Ο Πρωτοψάλτης και οι συμπαίκτες έμειναν ακίνητοι μη μπορώντας να πιστέψουν τι είχε συμβεί, οι δε φιλοξενούμενοι τραβούσαν τα μαλλιά του μη πιστεύοντας το πως είχαν προκριθεί.

Δείτε όλον τον αγώνα, ενώ η φάση που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 2:25:00 του βίντεο…