CEV Cup: Ζορίστηκε αλλά πέρασε ο Ολυμπιακός

Η Σαχτιόρ παρουσιάστηκε καλύτερη, ο Ολυμπιακός πιο… χαλαρός, αλλά έστω και με σχετικό άγχος οι ερυθρόλευκοι πέρασαν στους «16» του CEV Cup.

του Δημήτρη Τυχάλα

Έχοντας το μαξιλαράκι του πρώτου αγώνα (νίκη με 3-0), ο Ολυμπιακός άργησε να μπει στο ματς, έχασε εύκολα το πρώτο σετ και μη μπορώντας να πιέσει στο σερβίς επέτρεψε στους Λευκορώσους να ελπίζουν, με το δεύτερο σετ να τελειώνει 27-29 κυρίως λόγω της εξαιρετικής λειτουργίας στην επίθεση (63%).
Πλέον ο Ολυμπιακός ήθελε ένα σετ για να προκριθεί και κατάφερε να το πάρει και πάλι στις λεπτομέρειες με τον Μουνιόθ να αποσύρει τη βασική ομάδα, αλλά να παίρνει τελικά και τη νίκη γοήτρου με 3-2.
Οι πρωταθλητές Ελλάδας στην επόμενη φάση θα συναντήσουν την Τουρκική ΒΒSK που πήρε την πρόκριση στο χρυσό σετ από την Αζαξιό. Ο πρώτος αγώνας των δυο ομάδων θα πραγματοποιηθεί το διάστημα 18-20 Δεκεμβρίου και η ρεβάνς 15-17 Ιανουαρίου.
«Όπως είχα πει και μετά το τέλος του πρώτου αγώνα στο Ρέντη, ότι θα είναι δύσκολος ο αγώνας εκτός έδρας. Ξέρω το γήπεδο και τους παίκτες της Λευκορωσίας και στην έδρα τους η απόδοση τους είναι πάντα πιο καλή από ότι όταν παίζουν εκτός έδρας. Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό παιχνίδι αλλά συγκεντρωθήκαμε, παίξαμε καλά από το τρίτο σετ και μετά, διορθώσαμε κάποια τεχνικά στοιχεία και το σημαντικό είναι ότι πήραμε την πρόκριση και συνεχίζουμε ακόμα πιο δυνατά», είπε μετά τον αγώνα ο κ. Μουνιόθ.
Τα σετ: 25-18, 27-29, 24-26, 25-20, 8-15
Σαχτιόρ (Μπέκσα): Σματ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Αντάνοβιτς 18 (15/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 61% υπ., 50% αρ.), Βοϊνάου 4 (3/7 επ., 1 άσσος), Τεβκούν 21 (16/27 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιμιαλέφσκι 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 39% αρ.), Κουράχ 1 (1/4 επ.),Μπουντζιουκίν (λ, 13% υπ., 13% αρ.) / Μαρτσένκο (λ), Μαρτουνάου, Μάκινεν 4 (4/6 επ.), Σουκρεντάου 4 (4/5 επ.)
Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Πετρέας 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 8 (4/4 επ., 4 μπλοκ), Φράγκος 12 (7/26 επ., 5 μπλοκ, 46% υπ., 31% αρ.), Σμιτ 13 (13/26 επ.), Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ 13 (13/18 επ., 39% υπ., 22% αρ.),Στεφάνου (λ, 48% υπ., 43% αρ.) / Δαρίδης (λ, 43% αυπ., 29% αρ.),Χριστοφιδέλης 1 (1 άσσος), Ζουπάνης 11 (8/16 επ., 3 άσσοι), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (6/14 επ., 27% υπ., 13% αρ.).