CEV Cup: Ευρωπαϊκό ναυάγιο για ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-2 την Όλστιν, αλλά έχοντας χάσει με 3-1 στην Πολωνία αποχαιρέτισε τα όποια Ευρωπαϊκά όνειρα είχε για φέτος.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ όπου έπαιξε καλό βόλεϊ, ο ΠΑΟΚ στα επόμενα δύο σετ (όπου κρίθηκαν τα πάντα) είχε ελάχιστα ξεσπάσματα τα οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορούσαν να του επιτρέψουν να ελπίζει ότι μπορεί να αποκλείσει την Όλστιν.
Πόσω μάλλον όταν τα νεκρά διαστήματα, όπου απολύτως τίποτα δεν λειτουργούσε υποτυπωδώς σωστά, ήταν πολλά περισσότερα.
Κι εδώ αρχίζει να μπαίνει λίγο η αμφιβολία για το ποιο τελικά είναι το ταβάνι της ομάδας και που μπορεί να φτάσει. Κι η αμφιβολία πιάνει τόσο το σύνολο, αλλά τόσο και ξεχωριστά τον καθένα, με τον Στάνκου να προκαλεί απορία και πάλι με τον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε το ματς (αν και όποιος από τους περιφερειακούς κι αν μπήκε επιθετικά ήταν κάκιστος).
Αν πάντως υπάρχει ένα καλό, απ’ τον οριστικό Ευρωπαϊκό αποκλεισμό του Δικεφάλου, αυτό έχει να κάνει με το ότι πλέον θα υπάρχει ο χρόνος για να δουλέψει η ομάδα (αλλά σιγά, σιγά, θα στερεύουν οι δικαιολογίες) συν την εικόνα που έδειξαν κάποια παιδιά που έπαιξαν από το τρίτο σετ και μετά…
Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε μουδιασμένος στον αγώνα και η Όλστιν ξέφυγε πολύ γρήγορα με 2-6, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το 5-9. Εκεί ο Δικέφαλος άρχισε λίγο να πιέζει στο σερβίς, μείωσε σε 8-9 με δύο διαδοχικά άουτ του Χαντράβα, ισοφάρισε με μπλοκ του Όκολιτς και προηγήθηκε με κόντρα επίθεση 12-11. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο +2 (17-15), η Όλστιν ισοφάρισε 18-18 κι εκεί δέχθηκε σερί 4-0 για να κλείσει το σετ με 25-22.
Όλοι περίμεναν ότι ο ΠΑΟΚ θα συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό, αλλά η εκκίνηση του β’ σετ ήταν εφιαλτικό… Η Όλστιν προηγήθηκε 1-9 καθώς οι ασπρόμαυροι δεν έκαναν τίποτα απολύτως και το 1-1 έγινε διά περιπάτου για να ξεκινήσει το γ’ σετ (με βασικούς Τζούριτς, Τερζή, Χιμένες) με το σκορ στο 1-5!
Οι οπαδοί του ΠΑΟΚ δεν μπορούσαν να πιστέψουν αυτό που έβλεπαν για να γυρίσει ξαφνικά ο διακόπτης στο… on και με τον Χιμένες στο σερβίς να γίνει το σκορ 7-5! Ξαφνικά γεννήθηκαν ελπίδες πρόκρισης οι οποίες έσβησαν στο 12-11… Η Όλστιν έτρεξε σερί 0-5 με τον ΠΑΟΚ στην περιστροφή 1, οι ασπρόμαυροι μείωσαν 14-16, αλλά η εύκολη χαμένη άμυνα από το λάθος του Τζούριτς ήταν η αρχή του τέλους με το σκορ να φτάνει στο 14-20.
Οι Πολωνοί πήραν το σετ και την πρόκριση (στο φινάλε του 3ου σετ ο Μάρκεζ είχε 3/11 επιθέσεις, ο Σαφράνοβιτς 1/11, ο Τζούριτς 4/16 κι ο Γκόρτσανιουκ 6/17!), Στάνκου κι Σαντίλι έριξαν μέσα τις εφεδρείες (ο ΠΑΟΚ είχε και Φιλίποφ, Όκολιτς) κι ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη γοήτρου με 3-2.
Τα σετ: 25-22, 17-25, 16-25, 25-21, 15-12.
ΠΑΟΚ (Στάνκου): Μάρκεζ 3 (3/11 επ.), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Όκολιτς 17 (14/20 επ., 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 45% υπ. – 20% άριστες), Τακουρίδης 11 (4/7 επ., 7 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 1 (1/11 επ., 64% υπ. – 36% άριστες), Εφραιμίδης -λ (58% υπ.-38% άριστες) / Κωνσταντινίδης -λ (80% υπ. – 60% άριστες), Τερζής 2 (2/2 επ.), Χιμένες 3 (3/13 επ., 59% υπ. – 29% άριστες), Μπούτος 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Καπετανίδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ.-00% άριστες), Γάτσης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ).
ΟΛΣΤΙΝ (Σαντίλι): Χάντραβα 16 (13/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Αντρίγκα 3 (3/8 επ., 57% υπ. – 24% άριστες), Ζνίσζολ 2 (2/6 επ.), Κάπελους 17 (16/32 επ., 1 άσο, 36% υπ. – 18% άριστες), Βάρντα 14 (5/10 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Βοΐτσκι 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζούρεκ -λ (70% υπ. – 45% άριστες) / Ζαμπλότσκι -λ (33% υπ.-17% άριστες), Λουξ 8 (7/10 επ., 1 άσο, 75% υπ.-25% άριστες), Γκιλ, Κάντσοκ 3 (3/10 επ.), Ουρμπάνοβιτς 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ.-14% άριστες), Πορέμπα 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ).